SK DYNAMO AKADEMIE

Jiří Exner: Správná výživa je nyní obzvlášť důležitá

06.04.2020, Dan Mikulička

V současné krizi, kdy je bohužel velmi omezena možnost sportování a všichni se více či méně připravují individuálně doma, nesmíme zapomínat na důležitou součást sportovní přípravy kterou je správná výživa. Které potraviny bychom měli do stravy zařadit a kterým se naopak vyhnout nám přiblížil kondiční trenér Akademie Jiří Exner.

Jiří Exner: "Hráči jsou nyní bohužel doma, bez pravidelné tréninkové zátěže na kterou jsou zvyklí a i když všichni mají své individuální tréninkové plány je logické, že jejich energetický výdej je v současné době nižší. Také více volného času – bez školy a dalších pravidelných činností a povinností které hráči měli v době před koronavirovou krizí - by lehce mohlo sklouznout k narušení sportovní životosprávy a tím pádem třeba k váhovému příbytku. Proto v této době je velmi důležité stravovat se tak jak jsme zvyklí a to jak obsahově tak četností a pravidelností. Obzvlášť nás musí zajímat biologická hodnota potravinových zdrojů.

Často při výběru potravin pro skladbu jídelníčku našich hráčů řešíme kolik bílkovin, sacharidů popř. tuků máme svému mladému sportovci předložit, aby to bylo v pořádku a zvládl se tak pokrýt jeho energetický výdej, nedostal se do deficitu a mohl tak dokonale regenerovat, sílit a celkově se zlepšovat. Náš zájem z pozice trenérů je v této oblasti zásadní a je skvělé, že společně s kolegy dáváme této problematice velkou důležitost. Spoustu rodičů je ale (a tím se nechci nikoho dotknout) v nastavení správné stravy mladému sportovci méně zkušená, a proto se v dnešním článku nebudu věnovat ani tak množství, ale začnu pěkně od začátku rozdělením na vhodné a nevhodné zdroje, aby bylo jasno, z čeho vybírat a čemu se raději vyhnout nebo ještě lépe jaké potraviny omezit na minimum. V tomto kontextu je také důležité zmínit, že pochopitelně například naši hráči z dorosteneckých kategorií jsou v tomto ohledu již úplně někde jinde než například přípravky či žáci, protože jsou ve věku kdy se již pomalu připravují na dráhu profesionálního sportovce a  v oblasti životosprávy jsou popvětšinou nesmírně vzdělaní a disciplinovaní. Proto jsou má doporučení zacílena spíše na nižší věkové kategorie.

Potraviny biologicky hodnotné - vhodné:
Ovoce, zelenina, celozrnná mouka, mléčné výrobky, libové maso, ryby, ovoce, zelenina, luštěniny, kvalitní rýže, těstoviny, vejce, sójové výrobky, rostlinné oleje

Potraviny nevhodné:
Řepný cukr, sladkosti - bonbóny, mléčná čokoláda, sladké sušenky, bílá mouka a pečivo, rýžové a bramborové kaše, smažená a fritovaná jídla, hamburgery atp. z fast foodů, majonézy a tatarské omáčky.
Rád bych k nevhodným potravinám podotkl, že není vhodné je ze dne na den úplně eliminovat. Vždy je lepší je postupně omezit a dát změně čas. Tělo i mysl se pak lépe adaptují.

Závěrem se ještě zmíním především o kvalitě všech dostupných potravin - bohužel žijeme v době, kdy slevové šílenství a různé akce v supermarketech nahlodají naši mysl, a proto - buďte rozumní a vybírejte především pro své děti kvalitní produkty od kvalitních výrobců. Ano - občas musíme připlatit, ale na výživě pro správný vývoj dítěte  šetřit nelze. U tvrdě sportující mládeže to platí dvojnásob. A o vyšší imunitě organismu, která je pochopitelně v případě správné  životosprávy vyšší, v dnešní pandemii koronaviru snad ani mluvit nemusím".

  • Město projekt
  • HRAJ ZA DYNAMO - HPÚvod    Akademie    Týmy    Dívky    Školička    Pro rodiče    Zimní liga    Partneři   

© 2018 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.