Skočili jsme do toho rovnýma nohama, říkají Jirka Filouš a Víťa Slepička
Jirka Filouš a Víťa Slepička od léta doplnili naši dynamáckou rodinu, v tandemu vedou ženský tým ve druhé lize. Jak hodnotí první měsíce, v čem je pro ně největší rozdíl oproti vedení chlapeckých týmů a co pro ně byla/je největší výzva? Čtěte a dozvíte se více.
V létě jste převzali ženský tým, co Vás do Dynama přivedlo?
Jirka: Oslovil mne Petr Benát společně s Martinem Sladkým, s kterým jsme se znali ze vzájemných přátelských utkání. Na první pokus to z různých důvodů ještě neklaplo, na druhý už poté ano.
Víťa: Do Dynama mě přivedla určitě velká výzva. Tým měl za sebou úspěšnou sezonu, kdy postoupil do druhé ligy, a mně se líbil potenciál, který tady je. Byla to možnost pracovat s kvalitními hráčkami, které jsou ambiciózní a mají chuť se zlepšovat. Klíčovou roli v tom sehrál Beny (Petr Benát, pozn.red.), který mě v létě oslovil těsně před odjezdem na dovolenou a po návratu jsem zamířil prakticky rovnou na hřiště.
Jak hodnotíte první měsíce s ženami?
Jirka: Skočili jsme do toho s Víťou rovnýma nohama, takže začátky byly celkem náročné. Do toho nám úplně nevyšla premiéra, kdy jsme po týdnu tréninku v PU v Německu dostali asi 8 gólů😊. Naštěstí jsme hned ve středu hráli další přátelák, který jsme zvládli a začali jsme si postupně získávat důvěru holek.
Víťa: Hodnocení je pozitivní. První týdny tedy byly hlavně o seznámení se s týmem. Jak jsem již zmiňoval, tak nebylo příliš mnoho času a většinu hráček jsme před sezónou osobně vůbec neznali. Velkou oporou nám v tom byla předchozí trenérská dvojice Dian (Diana Benátová, pozn.red.) a Martin (Martin Sladký, pozn.red.), za což jsme jim velice vděční. I když jsme se museli přizpůsobit specifikům ženského fotbalu, práce s tímto týmem nás opravdu baví.
Máte trenérské zkušenosti s chlapeckými kategoriemi, v čem vidíte největší rozdíly ve vedení týmu dívek/chlapců?
Jirka: Hlavní rozdíly vidím ve fyziologii, psychologii a kondičních schopnostech. Člověk si musí při trénovaní holek uvědomit, že sice může po nich požadovat stejné věci jako po klucích, ale musí přitom respektovat to, že to neudělají např. v takové rychlosti jako muži. Na druhou stranu ale může nárokovat, aby to udělaly na té nejvyšší možné rychlosti pro ně.
Víťa: Rozdíly vnímám v mnoha oblastech. Může to být třeba v přístupu k motivaci – u holek často vidíme větší vděčnost za zpětnou vazbu nebo například větší vnímavost. I když obecné principy trénování jsou podobné, práce s dívkami má rozhodně svá specifika. Hlavní rozdíl bych viděl celkově v komunikaci a v tom, jakým způsobem je potřeba informace a pokyny předávat. U holek to musí být více o pozitivní motivaci a budování vztahů.
Ženy nově hrají druhou ligu, kam postoupily díky úspěšné loňské sezóně. Jakou máte od nich zpětnou vazbu ohledně náročnosti a kvality?
Jirka: Shodli jsme se s holkami, že 2. liga je náročnější ve všech aspektech – kvalitě, fyzičce, síle, taktice… Naštěstí máme k dispozici kondičního trenéra Tomáše Železného, díky němu jsou holky kondičně připraveny velice dobře a v žádném zápase fyzicky neodešly. Přes zimu budeme dál na těchto věcech pracovat.
Víťa: Holky mají samozřejmě respekt k vyšší soutěži, ale zároveň si ji užívají. Cítí větší konkurenci a vědí, že každé utkání bude náročné. Některé zápasy byly opravdu těžké, ale díky kvalitním výkonům jsme po podzimní části na třetím místě tabulky. Holky si na náročnost soutěže postupně zvykly a přizpůsobily se vyšším nárokům. V mnoha utkáních jsme udávali tempo hry, což potvrzuje, že holky mají kvalitu a do této soutěže rozhodně patří.
Máte nějak rozdělené kompetence v rámci realizačního týmu? Poprvé tvoříte společný trenérský tandem, našli jste způsob vyhovující oběma?
Jirka: Máme rozdělené tréninky v týdnu (přípravu, vedení tréninku), nominace, sestavu a další potřebné věci spojené se zápasy pak děláme vždy po vzájemné dohodě. Víťa je zároveň i vedoucím, takže má na starosti ještě administrativní záležitosti spojené se zápasy, já se zase věnují spíše té sportovní přípravě. David Mach se nám stará o gólmanky, kondiční přípravu pak má, jak už jsme říkali, na starosti Tomáš. Oběma je potřeba za jejich čas a energii, kterou trénování věnují, poděkovat.
Víťa: O kompetencích jsme se bavili hned na začátku a rozdělili si je tak, abychom se vzájemně doplňovali. Mám klidnější přístup a Jirka je impulzivní a energický – v tomto směru se skvěle doplňujeme. Při vedení tréninků se střídáme, ale denně komunikujeme každý krok, abychom byli vždy na stejné vlně. Máme také dohodu, že v případě, kdybychom se na něčem neshodli, budu to já, kdo udělá finální rozhodnutí. Zatím jsme se ale vždy na všem shodli a věřím, že to tak bude i nadále.
Neodmyslitelnou součástí realizačního týmu je i Tomáš Železný, který se stará nejen o kvalitní kondiční a mnohdy i mentální přípravu, ale také nám všem poskytuje odborné sportovní znalosti. K tomu se připojuje David Mach, který napříč dívčími týmy zajišťuje skvělou přípravu brankářek. Vzhledem k tomu, že máme všichni podobný smysl pro humor, není divu, že si rozumíme, rychle jsme si na sebe zvykli a máme jasno v tom, jak spolupracovat.
Jaké jste měli ambice, když jste k týmu přicházeli, změnili se nějak během prvních měsíců?
Jirka: Jsme v ženském fotbale úplní nováčci, takže mojí hlavní ambicí bylo se co nejrychleji zorientovat a navázat na práci, kterou tu odvedli předchozí trenéři, což se nám snad povedlo.
Víťa: Naším cílem bylo pomoci týmu stabilizovat se v druhé lize a herně ho posunout zase o kousek dál. Po prvních měsících vidíme, že tým má velký potenciál a je motivovaný, takže naše ambice se trochu zvýšily. Rádi bychom se i nadále pohybovali v horní polovině tabulky a postupně se zaměřili na dlouhodobější rozvoj. Cílem je i nadále růst a rozvíjet hráčky jak individuálně, tak týmově.
V čem spatřujete největší výzvu do následujícího období?
Víťa: Největší výzva bude udržet týmovou morálku a motivaci, zvlášť v těžkých obdobích. Holky budou čelit těžkým zápasům a bude potřeba udržet pozitivní přístup i ve chvílích, kdy se výsledky nebudou dostavovat podle očekávání. Chceme, aby hráčky byly schopny podávat kvalitní výkony bez ohledu na to, zda hrajeme proti silnému, nebo slabšímu soupeři. To bude klíč pro náš dlouhodobý úspěch.
Děkujeme za rozhovor.