SK DYNAMO AKADEMIE

Hlavní trenér U10 Radek Altmann představuje svůj tým

04.11.2021, Michal Jiránek

V dalším dílu představování našich týmů a trenérů dynamácké AkademieVám představíme hlavního trenéra kategorie U10 Radka „Altyho“ Altmanna a jeho realizační tým. Jak vidí svůj tým a svou práci v Akedemii sám Alty se dozvíte v malém mini rozhovoru.

Radku, představ nám v kostce dynamáckou U10

S kategorií U10, r. 2012, jsme společně s dalšími třemi trenéry třetím rokem. Spolu se mnou trénuje Lukáš Kočí, který je současně zároveň hráčem B týmu a prošel všemi kategoriemi Dynama. Dalším kolegou je Petr Tomšů, který zároveň trénuje v partnerskému klubu na Srubci, což je skvělá příležitost, jak přenášet naší koncepci i do okolních klubů. Třetím naším kolegou je můj syn Kryštof Altmann, který se k nám přidal po ukončení své “brankářské kariéry” v Dynamu a práce s dětmi ho baví. Tedy v tomto ohledu jsou kluci v těch nejlepších rukou.
Naše práce s dětmi je především postavena na vzájemném respektu a důvěře. Jak toho docílit? Velmi jednoduše, stačí vnímat a mít o děti upřímný zájem. K tomu je čtyřletý cyklus v přípravkách ideální. Za tu dobu se o klucích víme leccos, například víme, kdo má jaké zvíře, zájmy, co ho baví mimo fotbal, jak je na tom ve vztahu k sourozencům, ve škole atd... S naším upřímným zájmem o hráče přichází z jejich strany důvěra a ve chvíli, kdy nám důvěřují, už nic nebrání zdokonalovat jejich fotbalové dovednosti.
Samozřejmě to vše lze pouze v případě spolupráce s rodiči a jejich pochopení naší koncepce. A tady bych chtěl rodičům poděkovat, protože náš program je hodně náročný a často složitý časově zvládnout. Děkujeme rodičům za podporu naší práce, bez Vás by to nešlo!!!

Petr Tomšů (asistent U10)
"Již téměř rok a půl se současně věnuji trénování dětí na Srubci a Dynamu. Tréninkové možnosti v areálu na Složišti, četnost tréninků, jejich intenzita a možnost se srovnávat s týmy z celé republiky jsou s možnostmi na Srubci těžko srovnatelné, ale v obou týmech jde o práci s dětmi a ta mě moc baví. Jsem rád, že získané zkušenosti z intenzivních školení pod vedením šéftrenéra přípravek R.Helštýna a od kolegů z Dynama mohu následné přenášet i do menšího klubu."


Lukáš Kočí (asistent U10)
"Když jsem do Dynama přišel v kategorii U13, hnala mě motivace, abych tady hrál a jednou se podíval do Áčka. Bylo by fajn kdyby to tak měli nastavený všichni kluci, kteří hrají za Dynamo. Za ty roky tady mám co srovnávat, vše se velmi posunulo. Akademie, profi trenéři, zázemí, …“


Kryštof Altmann (asistent U10)
“Trénuji, protože mě to baví, rád se věnuji mladším klukům, které fotbal také baví a naplňuje. Když jsem ukončil svojí “fotbalovou kariéru”, chtěl jsem zůstat v kontaktu s fotbalem a trénování byla skvělá příležitost. Chtěl bych poděkovat tátovi, za to, že můžu trénovat s ním a sbírat zkušenosti.”


Alty, od U8 s touto kategorií jdeš jako hlavní trenér, dá se v krátkosti popsat její vývoj?
Jak už jsem zmínil, máme v Dynamu u přípravek 4letý cyklus. Za tu dobu dojde u dětí mentálně a fyzicky k velkým změnám. Je radost pozorovat, jak se z těch malých prcků stávají sportovci a osobnosti. V tomto období se děti rychle učí a vše nasávají velmi rychle, takže zlepšení ve fotbalových dovednostech je za tu dobu obrovské, kluci se toho hodně naučili. Klademe velký důraz na samostatnost a to jak ve svých povinnostech, tak ve hře a zde je vidět obrovský posun. Kluci se dokáží vědomě, samostatně rozhodovat, jsou schopni komunikovat, ptát se, sdělit nám svůj názor a v případě naší chyby se nebojí ozvat a upozornit nás.


Kam bys chtěl s U10, obrazně řečeno, dojít?
Tady se naprosto ztotožňuji s cílem, který máme v dynamáckých přípravkách. Především, aby kluky bavil pohyb/sport a pokud si vyberou fotbal a budou ho hrát rádi a budou ho milovat, je to super. A není to jenom o fotbale, budu rád, pokud z kluků vyrostou osobnosti, zdravě sebevědomé, samostatně myslící, samostatně se rozhodující, přijmou plnou odpovědnost za sebe a svůj život.

Kde vidíš největší rezervy, prostor ke zlepšení ve „tvé“ kategorii?
Samozřejmě ve všech kategoriích, tedy ani v naší, se nevyhneme odchodu hráčů z mnoha důvodů. Nejčastěji je to z důvodu, že děti nemají pohybové dispozice k zvládnutí základních sportovních dovedností. Vzhledem ke všemu, co jsem výše zmínil, tak jsme fotbalová akademie Dynamo a pohybové požadavky na děti jsou samozřejmě v tomto ohledu důležité. Tedy momentálně pracujeme především na doplnění týmu, tam je poměrně velký prostor na zlepšení.


Co Tě na práci s dětmi nejvíce baví?
Děti jsou pro mě inspirací. Fungují spontánně, intuitivně, jsou upřímné. Je to čistá radost. Nejsou ještě tolik ovlivněny zaběhnutým systémem. Snažím se jim ukázat a vysvětlit, že oni jsou ti, kdo o sobě samostatně rozhodují, jsou odpovědni za to, co říkají a dělají. A jen na nich jsou veškerá jejich rozhodnutí jak na hřišti, tak v životě. Samozřejmě to není tak, že si dělají, co chtějí, vše má své pevné mantinely a pravidla.


Je o Tobě známo, že věci pojmenováváš rovnou, napřímo, bez omáček. Nemají s tím lidé okolo Tebe problém?
Snažím se být k okolí upřímný. Ano, někdy to není úplně diplomatické a někdo s tím může mít problém. Nicméně z mého pohledu je to jeho problém a pro mě nemá cenu se těmito problémy ostatních zabývat. :)

Za to, že tohle vše mohu dělat, patří velký dík mojí ženě, bez její podpory a tolerantnosti by to rozhodně nešlo. Děkuji.
Úvod    Akademie    Týmy    Dívky    Zimní liga    Partneři   

Nastavení cookies

© 2018 - 2022 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.