SK DYNAMO AKADEMIE

Odchovanci

Tréninkové centrum na Složišti je základnou pro mladé fotbalisty, kteří se chtějí zdokonalovat, zlepšovat se a kteří to chtějí dotáhnout jednou tak daleko, jako některá slavná jména, která dříve hájila barvy Českých Budějovic. Josef Zeman byl na přelomu 30. a 40. let dvacátého století první hráč Budějovic, který udělal s fotbalem skutečnou díru do světa. Později reprezentant a střední záložník pražské Sparty. Autor prvního ligového gólu SK České Budějovice.

Dalším velkým jménem, jenž je výrazně spjatý s Dynamem, je František Cipro. Ten s fotbalem začínal v Českých Budějovicích, po vojně v Dukle Tábor hrál ligu v Pardubicích, Zlíně a pak dlouhé roky ve Slavii, kde dělal i kapitána. A právě v pražské Slavii se nesmazatelně zapsal do její historie, kterou v roce 1996 dovedl po dlouhých letech k titulu mistra ligy, a navíc i do semifinále Poháru UEFA. Cipro kromě Slavie vedl i Brno, Teplice, Plzeň, Dynamo ČB a v zahraničí třeba Limassol, Tirol Innsbruck či Linec. V lize jako hráč odehrál 285 zápasů a nastřílel v nich 16 gólů.

V rodných Českých Budějovicích začínal svou hráčskou kariéru i František Straka, který poté přes fotbalový klub v Tachově, kde byl na vojně, přestoupil do letenského fotbalového klubu Sparty Praha. Zde působil dlouhých devět let a odehrál 223 zápasů a získal čtyři tituly. Jeho první zahraniční bylo v německé Borusii Mönchengladbach. Straka působil i v národním týmu Československa, kde odehrál v letech 1983-1990 35 zápasů, branku nevstřelil. V reprezentačním dresu se zúčastnil také MS 1990 v Itálii. Jako trenér má na svém kontě dva triumfy v Českém fotbalovém poháru. Nejdříve ho v sezoně 2002/03 vyhrál s týmem Teplic, další sezonu ho zvedl nad hlavu jako trenér Sparty.

Dalším významným zadákem, který byl vychován na jihu Čech, je Tomáš Sivok. Reprezentant se 64 starty za národní tým z Dynama přestoupil v roce 2003 do Sparty a o dva roky později se stal jejím kapitánem. V pražském celku Sivok vyhrál tři tituly a čtyři domácí poháry. Následně zamířil na první zahraniční štaci do italského klubu Udinese Calcio, odkud se po půl roce vrátil do Sparty na půlroční hostování. V létě pak přestoupil do tureckého Besiktase Istanbul, kde strávil největší část své fotbalové kariéry. A trofeje se mu dařilo získávat i tam, vyhrál jak tureckou ligu, tak turecký pohár. V národním týmu působil dlouhá léta a byl oporou zadních řad. Zahrál si také na třech mistrovstvích Evropy (2008, 2012, 2016). V roce 2019 se vrátil zpět do Českých Budějovic, kde po skončení sezony ukončil svou bohatou fotbalovou kariéru.

Nejlepším kanonýrem v historii nejvyšší české ligy je David Lafata. Fotbalista, jenž od svých jedenácti let oblékal barvy Dynama, se stal českou fotbalovou legendou. V sezoně 2002/03 se stal s osmi ligovými brankami nejlepším střelcem klubu. Tento individuální úspěch si zopakoval i v následující sezoně, kde skóroval celkem čtrnáctkrát. Jeho výborné ofenzivní schopnosti mu vynesly angažmá v řeckém klubu Škoda Xanthi. Z Řecka se ovšem zanedlouho stěhoval do Jablonce, kde se stal dvakrát králem střelců první české ligy a v sezoně 2012/13 vyhrál s Jabloncem Český fotbalový pohár. V roce 2013 tento kanonýr přestoupil do Sparty, jehož první zápas odehrál na Letné proti Chelsea. V odvetném zápase na Stamford Bridge dokonce skóroval. V letenském celku vyhrál v roce 2013/14 titul a čtyřikrát se v jeho dresu stal králem střelců české nejvyšší soutěže. V roce 2015/16 se se Spartou dostal až do čtvrtfinále Evropské ligy. V národním dresu uznávaný střelec odehrál 41 utkání, ve kterých vstřelil devět branek. Zúčastnil se Mistroství Evropy v letech 2012 a 2016.

Nejslavnějším odchovancem budějovické kopané je jistě Karel Poborský, který to zpod Černé věže dotáhl hodně daleko. Z Českých Budějovic to přes Viktorii Žižkov a Slavii Praha, se kterou získal v roce 1996 titul, dotáhl až na Old Trafford do Manchesteru United. Fotbalově stále rostl, nicméně své místo v sestavě neměl jisté, neboť měl na svém postu silnou konkurenci v osobě Davida Beckhema. Za anglický klub odehrál během jedné a půl sezony 37 utkání a dal šest gólů. Během tohoto období však dokázal s United získat dvě trofeje. S týmem vyhrál jak Premier League, tak anglický superpohár. Z United odešel do portugalské Benficy, dále si zahrál v Itálii za Lazio Řím. Z italské metropole se vrátil zpět do Česka, konkrétně do Sparty. S ní česká fotbalová legenda oslavila dva tituly a jeden triumf v českém poháru. Na reprezentační úrovni byl Poborský také velice úspěšný. V roce 1996 získal na mistrovství Evropy s českým týmem stříbrné medaile a z toho samého šampionátu si v roce 2004 odvezl medaile bronzové. Na Euru v roce 1996 ve čtvrtfinále Karel vstřelil legendární gól, když jeho krásným dloubákem vyzrál na Portugalce. Tato branka byla fanoušky zvolena internetovým hlasováním na stránkách UEFA za nejpohlednější gólovou akci v dějinách mistrovství Evropy. Kariéru legenda českého fotbalu ukončila tam, kde s ní začínala. Na konci května v roce 2007 na Střeleckém Ostrově odehrál Poborský za České Budějovice proti Slavii poslední zápas.

Nastavení cookies

© 2018 - 2024 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.