SK DYNAMO AKADEMIE

Hráči Akademie na stáži v Kanadě

10.08.2019, Dan Mikulička

Ve spolupráci s kanadským klubem TFC Ottawa, kterou naše akdemie navázala v loňském roce, se naši hráči nedávno zúčastnili týdenní stáže v hlavním městě Kanady. Vyzpovídali jsme proto autora tohoto projektu hlavního trenéra kategorie U16 Slávu Rožbouda, který dlouhá léta před příchodem do Akademie v Kanadě působil.

Slávo, co bylo hlavní nápní tohoto kanadského pobytu?

Lukáš Perina (U19) a Oliver Polanský (U16) absolvovali pětidenní kemp se stejně starými mládežnickými týmy našeho spřáteleného klubu. Denní režim byl rozdělen na 2 tréninkové jednotky (vždy tématicky založené) a polední pauzu vyplněnou odbornými semináři (např. technicko- taktické přípravě, sportovní psychologii, výživě, rozhovory před kamerou a zaměření se na správné návyky i mimo tréninkový proces). Kluci se aktivně zapojovali do diskuzí a mohli si i vyzkoušet mluvit v cizím jazyce před větším množstvým lidí. Jejich angličtina je na velice dobré úrovni, čímž si vysloužili pochvalu nejen od trenérů, ale i ostatních. Kempu se zúčastnily i dívčí týmy stejných věkových kategorií.

Měli jste čas i na nějaké jiné aktivity?

Kluci byli ubytovaní v rodinách chlapců, kteří jsou momentálně u nás v akademii na 14ti denní stáži. Kromě poznání běžného života Kanaďanů, měli možnost navštívit baseballové utkání, zápas amerického fotbalu Ottawa Red Blacks vs Winnipeg a jeden z největších aquaparků v Ontariu. V posledních 3 dnech našeho pobytu jsme vyrazili do velké kanadské metropole, Toronta. Niagarské vodopády byla naše první zastávka. Je úchvatné je vidět na vlastní oči. Celou neděli jsme pak strávili v obrovském zábavném parku Canada’s Wonderland (12 hodin nepřetržitých jízd na horských drahách apod. 😊 ). Poslední den před odletem jsme si prohlédli centrum Toronta, nakoupili dárky a vyrazili zpět.

Co je cílem těchto stáží a plánujete je i do budoucna?

Cíem  je ukázat klukům možnosti, seznámit je s jinou kulturou a ověřit si jazykové schopnosti. Zjistit, zda by mohli této zkušenosti jednou v budoucnu využít. Spoluprácí s TFC Ottawa se klukům nabízejí možnosti, jaké může momentálně nabídnout jen naše Akademie. V Ottawě nás vřele přijali a my se plynule zapojili do každodenního procesu. Na kluky byla všude slyšet samá chvála (jak na tréninku, tak mimo něj) a skvěle reprezentovali náš klub. V těchto aktivitách budeme pokračovat dál, tak aby naši mladí sportovci měli možnost se v budoucnu realizovat.

Několik otázek jsme položili také i Oliveru Polanskému (U16) a Lukáši Perinovi (U19)

Jak se Vám v Kanadě líbilo?

Oliver: Bylo to naprosto úžasné. Bylo skvělé poznat zdejší lidi a klasický život v rodině. Poznal jsem mnoho míst v Ottawě a ještě více lidí se stejnou zálibou - fotbalem. Kanada je opravdu jiná v mnoha ohledech než Evropa a Česká republika. Moc jsem si to užil.

Lukáš: V Kanadě jsem si to parádně užil. Po pomalém rozjezdu vše začlo klapat jak mělo. Jel jsem tam s tím si odpočinout od “Čech” od místních stereotypů, prostě na dovolenou. Rád jezdím vždy na dovolenou na jiné místo, ale tam bych se vrátil.

Váš největší zážitek?

Oliver: Zážitků bylo opravdu mnoho a těžko vybírat. Navštívili jsme dva zábavné parky, jeden vodní a druhý s horskými dráhami. Oba dva dny v těchto parcích byly opravdu velký zážitek. Mnoho zážitků jsem také zažil v tréninkovém centru a na hřišti. Úžasné byly chvíle s mou kanadskou "rodinou", ty jsem si opravdu moc užil. Návštěva zápasů baseballu a amerického fotbalu byly taktéž skvělé, takže jak říkám, těžko vybrat pouze jeden. Asi za ten největší bych vybral den strávený v zábavném parku Wonderland. :)

Lukáš: Nejvíc jsem si užil strávený čas s novými lidmi, kteří se mi ve všem snažili vyjít vstříc nebo jakkoliv pomoci a samozřejmě zábavní park :)

Měli jste problém s angličtinou?

Oliver: Angličtina mi problém nedělala. Do Kanady jsem jel s velkou důvěrou v mou angličtinu a snažil se co nejvíce mluvit. Myslím, že to se mi dařilo a každým dnem se to zlepšovalo. Dalo mi to mnoho, v ohledu zlepšení mé angličtiny.”

Lukáš: Jak už jsem řekl předtím díky lidem, kteří byli kolem mě, byla jazyková bariéra minimální, občas se jen někdo zasmál mému přízvuku a ptal se odkud je.

Bude tato zkušenost mít pro Vás nějaký přínos do budoucna?

Oliver: Rozhodně. Poznal jsem jiný způsob života a mnoho odlišných věcí. Spřátelil jsem se s mnoha lidmi a navázal s nimi kontakty do budoucna. Moc si vážím této zkušenosti a chtěl bych za to poděkovat trenéru Rožboudovi, který mi dal šanci se do Kanady podívat. Bylo to k nezaplacení.”

Lukáš: Tenhle trip přes oceán ve mně zanechal pouze pozitivní zážitky, a má zkušenost z něj je taková, že se mi tam ohromně líbilo, podíval jsem se na místa kam se většina lidi z mého okolí nepodívá a jsem za to hlavně vděčný své rodině která mi to umožnila. Nakoukl jsem tam také na dvě univerzity a vím, že studium po střední škole v Americe pravděpodobně bude ta správná cesta pokud se nic zásadního nezmění.

  • Město projekt
  • HRAJ ZA DYNAMO - HPÚvod    Akademie    Týmy    Dívky    Školička    Pro rodiče    Zimní liga    Partneři   

© 2018 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.