SK DYNAMO AKADEMIE

Jiří Exner: Nepodceňujte potréninkovou stravu

03.11.2019, Dan Mikulička

Kvalitní snídaně, obědy a večeře by měly tvořit základ pravidelného příjmu živin nejen sportovce, ale i běžné populace. V dalším dílu naší rubriky Výživa, se kondiční trenér Akademie Jiří Exner zaměří na dvě denní dávky jídla, které sice mnozí nepovažují za hlavní, ale ve stravě dospívajícího, tvrdě trénujícího sportovce mají veliký význam a to svačiny.

Dopolední svačiny:
Vzhledem k omezeným časovým možnostem přestávek mezi hodinami školní výuky, je vhodné volit zdroje na konzumaci časově nenáročné. V první řadě například zakysaný mléčný nápoj nebo jogurt obsahující živé kultury, jenž blahodárně působí na trávení právě mezi snídaní a obědem a též pozitivně ovlivní vlastní obranyschopnost a také důležité minerály - především vápník. Nahradit jej lze jogurtem s vyšším podílem tvarohu nebo tvarohem samotným - vše závisí na individuálních trávicích a stravovacích zvyklostech, jenž určujeme my rodiče již od útlého dětství!
Druhá část svačiny a velmi vhodná kombinace je například kus ovoce. Doporučujeme volit vždy raději sezónní typy vzhledem k ročnímu období. V létě tropické a od podzimu raději nám místem bližší podzimní.
Bílkoviny a živé kultury plus sacharidy a vlákninu tedy máme, ale co zdravý tuk? Toho je v jídelníčku nás většiny často velmi málo a první dávku Omega3 bychom měli načasovat právě nyní k obohacení dopolední svačiny. Zdroje bohaté na Omega3 jsou například jádra mandlí, kešu, vlašských ořechů apod. a bohatě postačí jedna hrst. Samozřejmě mluvíme o zdravé variantě nesolených a nepražených jader. Pokud z nějakého důvodu dotyčný nepřijímá tyto produkty (alergie, nechuť nebo potíže s trávením), lze je nahradit klasikou ve stylu rybího tuku (dnes již běžně v želatinových tobolkách), který je běžně dostupný ve například v prodejnách zdravé výživy.

Odpolední svačiny - potréninkové:
Společně s hlavním trenérem našich dorosteneckých karegorií Pavlem Malurou jsme dlouhodobě monitorovali kvalitu odpolední potréninkové výživy. Bohužel ve většině případů nedocházelo k hodnotnému doplnění potřebných zdrojů v optimální výši, zejména kvalitních bílkovin, sacharidů a vitamínů. Naše Akademie tedy navázala spolupráci s opravdovými odborníky na téma vhodné potréninkové zdroje a navštívili jsme kamennou prodejnu a zároveň e-shop Kulturistika.com,
jenž sídlí na Borku u Českých Budějovic. Zde se specializují nejen na suplementy pro silové sporty, ale vedou zde kompletní potravinové doplňky stravy pro všechny.
Výsledkem naší komunikace s odborníky z Kulturistika.com je produkt ve formě potréninkového kokteilu z řady Professional, který obsahuje veškeré důležité látky ve vysoké kvalitě, které povedou zejména k lepší regeneraci a udržení stávajícího množství svalové hmoty. Důležitý faktor zde je včasný příjem do 30ti minut po odpolední tréninkové části, kdy tělo aktivně přijímá dostupné živiny zpět do svalových buněk. Trenéři jednotlivých kategorií mají na starost doporučené dávkování každému jednotlivci z týmu. Tímto způsobem jsme tak docílili pravidelného příjmu veškerých potřebných látek pro všechny naše svěřence.
Závěrem bych chtěl ale důrazně upozornit, že základ výživy musí tvořit surová strava skládající se ze základních potravin k snídani, dopolední svačině, obědu a večeři. Doplněk stravy tohoto formátu doporučujeme pouze jedenkrát denně - právě po odpolední tréninkové lekci.
Kvalitní - nejlépe teplá večeře by měla následovat do dvou hodin poté. Navíc dobrá stravitelnost našeho vybraného produktu umožní bezproblémový přísun dalších živin pro poslední jídlo dne.

Provoz Akademie Dynama je i v roce 2019 zajištěn mimo jiné i díky "Příspěvku na podporu celoroční sportovní činnosti mládeže od 6 do 21 let."

  • Město projekt
  • HRAJ ZA DYNAMO - HPÚvod    Akademie    Týmy    Dívky    Školička    Pro rodiče    Zimní liga    Partneři   

© 2018 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.