SK DYNAMO AKADEMIE

Máme podobný pohled na dětský fotbal, shodují se trenéři U10

02.03.2023, Redakce

Dva roky společné práce za sebou mají s ročníkem 2013 trenéři Jiří Vlček a Matěj Kratochvíl. Jejich tým v létě ještě rozšířil a obohatil Radek Hrůza. Všichni se rozpovídali pro web Akademie o společné práci, vzájemné inspiraci i nejbližších měsících.


Realizační tým ročníku 2013, to jsou od U8 trenéři Jirka Vlček s Matějem Kratochvílem, od léta 2022 doplněni o Radka Hrůzu. Co přinesl nového, čím se všichni navzájem obohacujete?

J. Vlček: V minulých letech to bylo popravdě hlavně o mně, Pavel Novák hrál v té době za áčko a neměl tolik času, Matěj Kratochvíl u nás teprve začínal a vše se učil. V létě musel z pracovních důvodů Pavel skončit, což mne hodně mrzelo, na druhou stranu zase přišel Radek Hrůza z J. Hradce a vše si velmi dobře sedlo…Kluci mi hodně pomáhají, můžu se na ně spolehnout, vše se snažíme dělat společně (přípravu na trénink, trénování, nominace na zápas atd.). A myslím si, že i díky tomu udělala naše kategorie v posledních měsících značný posun.

M. Kratochvíl: Radek se rychle adaptoval, je to zkušený trenér, který v J. Hradci vedl všechny přípravkové kategorie. Mně osobně obohatil velkou škálou herních cvičení a líbí se mi, že kluci se v jeho přítomnosti cítí přirozeně.

R. Hrůza: Chci velmi poděkovat trenérům, Jirkovi a Matějovi, kteří mě mezi sebe vzali. Každý trénink je inspirací, sdílíme svoje pohledy a názory, proto mě tréninky s nimi moc baví. Myslím, že já, Jirka a Matěj máme podobný pohled na fotbal dětí a máme stejné cíle. To, v čem se obohacujeme, je, jakým způsobem se k těmto společným cílům snažíme přiblížit. V tomhle směru se hezky doplňujeme a jeden od druhého se vzájemně inspirujeme.


Váš tým udělal v posledních měsících značný posun, souhlasíte? A přiblížíte Váš pohled na důvody?

J. Vlček: Ano souhlasím a jsem za to hodně rád, v letním období jsme přivedli čtyři nové hráče (Kryštofa Kučeru ze Zlivi, Pavla Dunaje z Lipí, Matěje Nováka a Matěje Šťástku z J. Hradce) a na tým to má velmi dobrý vliv. Výrazně se nám zvýšila konkurence v týmu, zvedla se kvalita v trénincích, což se samozřejmě projevuje i v zápasech. Vzhledem k nemožnosti trénovat v nafukovací hale, musíme trénovat venku i v zimě, museli jsme kvůli tomu přizpůsobit trénink, který je ve větší intenzitě s minimem prostojů, zástupů, hodně herně zaměřený, kluky to baví a na kvalitě je to znát.

M. Kratochvíl: Určitě souhlasím. Za mě je to hlavně díky poctivé práci kluků a toho, že pořád držíme nastavená pravidla, která jsme si řekli na začátku U8.

R. Hrůza: Každý z kluků na sobě pracuje, tréninky a zápasy je baví. Je radost vidět, jak tou hrou žijí a mají radost, zvláště když se jim daří nové dovednosti. Když předvedou něco nového od svého fotbalového vzoru, je hezké sledovat jejich herní odvahu a kreativitu. 


Při rozhovorech s trenéry nás často zajímá, jak vnímají přesun od kategorie U11 k U8. Jak byste to popsali s odstupem již dvou a půl let?

J. Vlček: Jak už jsem v jednom předchozím rozhovoru psal, přesun z kategorie U11 do U8 byl šok, nějakou dobu jsem si musel zvykat, rozdíl čtyři roky v tomto věku je značný a to jak ve sportovní kvalitě, tak v komunikaci s dětmi. Na druhou stranu máte zase možnost být u věku dítěte, kdy se vše rychle učí, všechno je baví, zlepšení je zde viditelné skoro každý den a to se samozřejmě nám trenérům líbí.

M. Kratochvíl: Nemám zkušenost, nemůžu hodnotit.

R. Hrůza: Já jsem s kluky nejkratší dobu a musím říct, že vzpomínám, jak jsem je před zhruba rokem poprvé v nafukovací hale poznával a ten rozdíl, jaké jsou dnes, po pouhém jednom roce, je po sportovní i osobnostní stránce obrovský.


Druhá část sezóny již běží v plném proudu, co vás čeká v příštích měsících a jaké máte cíle i s ohledem na blížící se poslední sezónu s ročníkem 2013?

J. Vlček: Bude toho teď na jaře poměrně dost, mimo tréninky nás čeká na konci března dvoudenní herní soustředění na Jižní Moravě, dále budeme hrát několik velmi dobře obsazených turnajů a minilig, ve spolupráci s JFA se naši nejlepší hráči zúčastní turnaje na Slavii Praha a na Slovensku. K tomu samozřejmě bude pokračovat v krajském přeboru dané kategorie. Co se týče cílů na „poslední“ sezonu s tímto ročníkem, je to v podstatě stále stejné, chceme aby se děti stále zlepšovaly, bavilo je to a aby z nich rostli nejen dobří fotbalisté, ale taky správní a slušní kluci.

M. Kratochvíl: Naše cíle jsou pořád stejné. Chceme pro kluky vytvořit příjemné prostředí, ve kterém budou rádi trávit svůj volný čas a zároveň se naučí nejhezčí sport na světě.

R. Hrůza: Čeká nás ještě spousty zápasů a samozřejmě tréninků a hlavní cíl je, aby to kluky stále bavilo a hráli s pořád stejným zaujetím pro hru a tím se zlepšovali.
Nastavení cookies

© 2018 - 2023 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.