SK DYNAMO AKADEMIE

Petr Čížek: Máme před sebou spousty cílů, ale jsme na dobré cestě

25.10.2023, Redakce

Změny ve struktuře žákovských soutěží, změny v realizačních týmech v rámci žákovské sekce Dynama, možnosti zahraničních konfrontací či loučení se s ročníkem 2010 a převzetí 2012, to jsou témata na která odpovídá šéftrenér žákovských kategorií Petr Čížek.


Péťo, nejdříve k Tobě, předal jsi ročník 2010 do U14, jaké bylo loučení?

Loučení tak nějak proběhlo a vlastně neproběhlo. Sice už kluky netrénujeme v kat. U14, ale stále je máme ve sportovních třídách na Máji, kde trávím většinu dne a dokonce stále u této kategorie zůstávám v rámci krajských výběrů. Takže sice jsme se rozloučili, ale pouta a přátelství zůstávají dále.


A co nový ročník 2012, máš ho dva měsíce, jaké máš z něco pocit?

Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jiný. To vlastně platí i o skupině hráčů. Věřím, že ani já a ani kolega Tomáš Moravec nejsme konfliktní typy a když se k tomu přidá i aktuální touha kluků na sobě pracovat, hned z toho musí vzniknout dobré a přátelské prostředí pro rozvoj všeho na co si člověk, hráč, nebo trenér vzpomene. Když jsme kategorii přebírali, v různých kuloárech znělo, že ročník 2012 v jihočeském kraji není úplná topka. Já si myslím, že je někdy lepší mlčet a více pracovat. Kluci na jihu Čech pracovat chtějí a my také a navíc kolem sebe vnímám spousty kluků z různých klubů v jižních Čechách, co mají chuť být nejlepší . Už jen to ve mně vyvolává pocit chutě pracovat jak jen to jde.


Podívejme se společně na celou sekci žáků, které máš na starosti. Došlo k několika změnám, jednou z nich je změna struktury soutěží mladších žáků, co tomu říkáš?

Po změně jsme dlouho volali. Už v loňském roce jsme dělali maximum pro to, aby kluci během roku okusili co nejvíce výzev a nezůstali stát na místě. Soutěže z loňské sezóny z velké části nesplňovali tempo a kvalitu, kterou jsme pro kluky hledali. A tak jsme vyrazili do světa. Bohužel pocity z výsledku po restrukturalizaci soutěží jsou rozporuplné. Aktuální fotbal, i u zvučných soupeřů, se stále scvrkává pouze na výsledek. V kat. U13 to bohužel ani do kvality moc nepomohlo. Fotbal se hraje na malé hřiště s obrovskou brankou, ve které stojí brankář, který má suma sumárum 150 cm. Náběhová zóna pro útočníky se též omezila díky offsidu. Ve zkratce, ze soutěže u13 se stal na nejvyšší české úrovni trošku kočkopes. Naopak v kat. U12 spousty konfrontací oceňujeme, i když právě tady mi v mnoha zápasech se soupeři z druhé poloviny tabulky chybí nějaká přidaná rozvojová hodnota (dovednosti) . Hodně se vše točí o tom "dát za jakoukoliv cenu, co nejrychleji gól". To ovšem není o soutěžích, ale o nás trenérech.Další změny jsou v trenérském obsazení, v rámci akademie došlo k několika posunům, můžeš nám přiblížit nové realizační týmy a jak si vše sedlo?

Trenérský tým z loňské kategorie U13 (ročník 2010) se přesunul opět dolu do kat. U12(ročník 2012). Zde ve trenérském složení ke změně nedošlo. S Tomášem Moravcem už spolupracujeme řadu let a myslím, že nám to funguje. Změna přišla v aktuální kat. U13 (ročník 2011) a v kat. U14 (ročník 2010 u starších žáků). Od kategorie U13 odešel hlavní trenér Jan Kolčava, který se přesunul společně se svým jedním asistentem Václavem Míkou do kat. U16. V kategorii U13 je nahradili v pozici hlavního trenéra Jiří Vlček ml. a asistentem se stal Boris Simic společně s Martinem Šubou. V kat. U14 pak též došlo k rošádě, kdy kategorii do poslední chvíle měl vést trenér Jiří Gerstner společně s Karlem Ondráčkem. Zde se Jirka přesunu do kat U18 a k naší kat. U14 přišel staronový trenér Jiří Hrbáč. Jestli si vše sedlo, ukáže čas. Každopádně na první dobrou je spolupráce příjemná, z kluků je cítit, jakou mají chuť pracovat na sobě a tím i rozvíjet svůj nový tým.


Co plány? Kategorie U12 a U13 jezdí každoročně do zahraničí, máte i letos naplánované tyto konfrontace?

Není to jen o kategorii U12 a U13. První akce, která nás čeká v žákovských kategoriích, je přípravné utkání s RB Salzburg, následuje konfrontace průřezově kategoriemi s týmy z Polska. Na začátku listopadu je naše U12 a U13 pozvaná do Trenčína a na konci téhož měsíce máme přichystaný výjezd pro kat. U14 a U15 do Berlína, kde je čeká těžká konfrontace proti Hertha Berlín a Union Berlín. 

Díky restrukturalizaci soutěže je v letošním roce trochu složité plánovat nějaké delší výjezdy. Kluci často během dvou víkendů absolvují kvůli mistrovským zápasům přesuny, kdy stráví kvůli 90ti minutám zápasu 6 - 8 hodin v autobuse (nebrečím, máme co jsme chtěli). Vnímáme, že náročné konfrontace se zahraničím potřebujeme, ale vidíme i druhou stranu mince, kdy nechceme, aby kluci trávili dětství v autobuse.

Ovšem, pokud by se udělalo nějaké okno a my ho chtěli využít, tak v letošním roce by to byla Belgie, kde aktuálně dokážeme zajistit opravdu kvalitní konfrontaci během celého týdne.


Do žákovských kategorií patří i RFA a kat. U14 a U15. Jak tady vidíte rozvoj hráčů pro další fázi jejich fotbalového života v kat. dorostu.

Kluci díky velkému fotbalu 11v11 jsou na porady více připojeny ke kat. dorostu, ale zároveň věkem patří k nám, do sekce žáků. Trenérům v těchto kategoriích absolutně důvěřuji, že to, co v RFA dělají, vede ku prospěchu rozvoje každého hráče v týmu. Zápasy, pokud to jen jde, spolu konzultujeme a rozebíráme, ovšem ne do takové míry jako s trenéry dorostu. Co se týká období přechodu do dorostu, tedy kat. U15, věřím, že každým rokem dokážeme sestavovat stále více a více konkurenceschopný tým jak v somatotypu, dovednostech, rychlosti a patřit k těm nejlepším v republice. Věřím, že i za posledních x let jsme získali dostatečný klid pro rozvoj každého hráče po všech potřebných stránkách a tím pro mnoho z nich vytvořili možnost důstojně v polovině sezóny absolvovat jak tréninkový,  tak zápasový proces v kat. dorostu.


Děkujeme za rozhovor.
Nastavení cookies

© 2018 - 2023 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.