SK DYNAMO AKADEMIE

PhDr Radek Pícha: Sílu testujeme několikrát ročně

17.12.2018, Dan Mikulička

V minulém, premiérovém dílu naší rubriky Fyzio, která se zaměřuje na zdravotní problematiku hráčů, jsme rozebrali testování flexibility. Dnes se fyzioterapeut Akademie PhDr Radek Pícha zaměří na testování síly.

Pro kvalitní sportovní výkon je nezbytná silová připravenost sportovce. U fotbalisty nás nezajímá pouze síla v oblasti dolních končetin, ale i síla horních končetin, která je propojena přes trupové svalstvo. Pokud nejsou svaly v oblasti středu těla „CORE“ dostatečně silné, vznikají svalové dysbalance, přetížení a zranění.

Jelikož většina klubů nemá možnost absolvovat silové testy pomocí přístrojů (které jsou např. na FTVS) provádíme orientační silové testy.

Hráči v Akademii jsou podrobováni testování síly a flexibility 4x ročně. V této frekvenci testujeme hráče také v rychlostních a vytrvalostních schopnostech. Tyto parametry jsou lépe měřitelné a jejich validita je vyšší než u silových testů, které nám vypovídají spíše orientačně.

Tento materiál může posloužit k orientačnímu testování síly u sportovce v závislosti na věku. Tabulky jsou uspořádány od věkové kategorie U12.

1) Testování - Skok daleký z místa

2) Testování - Šplh na tyči (5m)

3) Testování - Vznosy na žebřinách

 

4) Testování - Shyby nadhmatem

  • Město projekt
  • HRAJ ZA DYNAMO - HPÚvod    Akademie    Týmy    Dívky    Školička    Pro rodiče    Zimní liga    Partneři   

© 2018 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.