SK DYNAMO AKADEMIE

Pohybová prevence u přípravek Akademie

12.02.2020, Dan Mikulička

Počínaje lednem letošního roku jsme u našich přípravek začali s diagnostikou tělesné postury dětí. Správné držení těla, pakliže není v pořádku, je příčinou řady obtíží v podobě svalových dysbalancí, opakovaných zranění nebo bolestí. Například bolesti beder ne vždy mají příčinu v bederní oblasti, konstatuje šéftrenér přípravek Mgr. Rostislav Helštýn.

Fotbal výrazně jednostranně zatěžuje a přetěžuje konkrétní typy svalových oblastí, a je proto potřeba zařazovat konkrétní kompenzační cvičení, které případné svalové dysbalance vyrovnávají. U fotbalové mládeže je nejproblematičtější flexibilita kyčelních kloubů, kde mají hráči oslabené hýžďové svalstvo a přetížený bedrokyčlostehenní sval. To se dále samozřejmě promítá v oblasti zad, kde se v bederní části tvoří lordóza a v hrudní části páteře následně kyfóza, popisuje Bc. Michaela Švehlová, trenérka Školičky Dynama a kompenzační trenérka přípravek.

Děti v přípravce díky dovednostem Michaely Švehlové nejprve diagnostikujeme a na to stanovujeme konkrétní kompenzační cvičení, prostřednictvím kterých se snažíme přivést děti k co nejmenšímu rozsahu svalových dysbalancí a tím, v rámci možností, eliminovat úrazovosti hráče.

Postupně se snažíme v rámci našeho interního vzdělávání naše trenéry rozvíjet i v oblasti znalostí těchto kompenzačních cvičení. Velmi dobře k tomu také slouží páteční skupinové tréninky zaměřené na různé typy dovedností, kde vybraní hráči kompenzují přímo s Míšou Švehlovou, dodal Helštýn.

Do konce sezóny chceme kompenzační oblast v tréninkovém procesu zautomatizovat a ve spolupráci s rodiči vést děti k tomu, aby se sami své prevenci uvědomovaně věnovaly.

  • Město projekt
  • HRAJ ZA DYNAMO - HPÚvod    Akademie    Týmy    Dívky    Školička    Pro rodiče    Zimní liga    Partneři   

© 2018 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.