SK DYNAMO AKADEMIE

Používáte správnou velikost kopaček ?

04.05.2019, Dan Mikulička

Fotbalista je v kopačkách nebo sálovkách až několik hodin denně. Jejich nesprávná velikost však má velmi negativní vliv na funkčnost nohy. Proto je důležité o rostoucí nohy mladého sportovce kvalitně pečovat a pravidelně je proměřovat. Jaká by správná velikost měla být a jak ji správně otestovat nám řekl fyzioterapeut akademie PhDr Radek Pícha v dalším dílu seriálu Fyzio.

V rámci testování hráčů akademie jsme se tentokrát zaměřili na podrobnou diagnostiku chodidel. Součástí testování bylo i měření velikosti kopaček a sálovek. Funkce nohou u fotbalistů je nesmírně důležitá. Správně fungující chodidlo je pružné, ale vytváří pevnou oporu, která se se podílí na stabilitě celého těla. Pokud není noha v ideální funkci, mohou vznikat různé potíže. Nejčastější výskyt jsou bolesti chodidel, vbočené palce, patní ostruhy, distorze kotníku, či dokonce potíže se zády.

Měření velikosti chodidel, kopaček a sálovek probíhalo u 43 hráčů RFA. Výsledky měření jsme rozdělili do 3 skupin – optimální velikost, hraniční velikost a malá velikost. Optimální velikost kopaček mělo 40 % hráčů z celkového počtu. Do skupiny hraniční velikosti se zařadilo 40 % hráčů. Malá velikost kopaček a sálovek byla naměřená u 20 % fotbalistů. Z celkového počtu 43 měřených mělo pouze 11 hráčů optimální velikost kopaček i sálovek, což je velmi nízké číslo.

Po měření dostali hráči anonymní dotazník týkající se otázek chodidel. 3/4 hráčů uvedlo, že se jim lépe hraje v kopačce, která je v kategorii hraniční velikosti – kopačka je stejně velká jako je velikost chodidla. Hlavním důvodem, proč měli hráči malé kopačky je, že tento fakt nepoznali.

Za správnou velikost kopačky tedy považujeme takovou, která je o pár milimetrů větší, než je velikost nohy (tuto rezervu necháváme zejména u rostoucích nohou). Velikost chodidla měříme ve stoje. Pro měření velikosti boty jsme používali měřidlo Plus12, díky kterému můžeme změřit vnitřek bot (u většiny kopaček nesouhlasila uvedená délka v cm se skutečně naměřenou délkou).

Pro rozšířené měření byl použit Footdisc, pomocí kterého jsme testovali zatížení chodidel a případný výskyt plochonoží.

Toto testování mělo pro kluky i edukativní přínos, jelikož se mohli dozvědět základní teoretické poznatky o funkci chodidla a jeho důležitosti pro fotbalistu.

Jak si může sám fotbalista podpořit správnou funkci chodidel?

V první řadě musí mít již zmiňovanou správnou velikost bot. Když má hráč malé boty, není noha v příznivém postavení, má zhoršenou schopnost stabilizace a je například zvýšené riziko zranění. V noze je spousta receptorů, které je vhodné stimulovat různými vjemy. Využíváme např. chůze na boso, potréninkový výklus bez kopaček nebo sbírání kamínků.

Dále může podpořit funkci chodidla různými cviky, ve kterých se zaměřuje na kvalitní nastavení opory chodidla. Pokud je kvalitní funkce chodidla, je zajištěno příznivé postavení i pro kolena a kyčle (tento vztah je i obrácený – pokud není správná funkce kyčle, zhoršuje se tím funkce chodidla). Proto je častou příčinou bolestivého třísla nesprávná funkce chodidla. 




Nastavení cookies

© 2018 - 2024 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.