SK DYNAMO AKADEMIE

Příprava dorostů: Cílem je připravit kluky na dospělý fotbal. Hertha jako třešnička

25.01.2023, Redakce

Už o třetím dnu nového roku nastartovaly dorosty Dynama České Budějovice zimní přípravu. Nejstarší kategorie Akademie začaly pěkně zostra a na konci ledna za sebou mají souboje s Baníkem Ostrava, Mladou Boleslaví či Spartou Brno. Vrchol prvního měsíce je však teprve čeká – devatenáctka a sedmnáctka odcestují o posledním lednovém víkendu do Berlína, aby změřily síly s tamní Herthou. “Jedeme tam s respektem, ale i sebevědomím,” zní z Dynama.

V letech minulých symbolizovala zimní příprava obrovskou dřinu bez míče a mimo hřiště. To je však už dávno passé, což nejlépe dokazují dorostenecké kategorie Dynama. Mladí Jihočeši se po krátké pauze znovu sešli už 3. ledna, aby začali ladit formu na březnový start soutěže.

I to ovšem není dle slov trenéra U17 Filipa Toncara tak úplně pravda. “Já osobně se snažím pojem "zimní příprava" ze svého slovníku vytěsnit. Po prosincové pauze začínáme volněji a postupně intervaly zátěže a objem zvyšujeme. Nicméně tréninkový obsah a intenzita se nemění. Naším primárním úkolem není být připravení na první jarní kolo, ale na dospělý fotbal,” vysvětluje mimo jiné asistent trenéra reprezentace U16.

“Je to cíl, který nespouštíme ze zřetele. Nemám pocit, že koncept "sedření hráčů z kůže" v lednu a únoru je efektivní. Ve Španělsku nebo Anglii pojem "zimní příprava" neznají a nemám pocit, že by na tom byli výkonnostně hůře než naši hráči,” dodává Toncar.

Ten si na rozdíl od svých kolegů musel na první přátelské utkání počkat. Kategorie U19, U18 a U16 totiž čelili hned o prvním lednovém víkendu doma na Složišti Baníku Ostrava. “První utkání bylo kombinované s devatenáctkou a splnilo svůj účel,” je přesvědčený hlavní trenér osmnáctky Jan Dvořák, jehož tým nastoupil společně s nejstarším dorostem proti zvučenému soupeři (2:2).

Důvodem daleké cesty Baníku na jih Čech však bylo utkání kategorií U16 v rámci Memoriálu Vlastislava Marečka. “Konfrontujeme s těmi nejlepšími týmy v Česku a snažíme se jím být konkurenceschopní,” tvrdí trenér šestnáctky Tomáš Pecka, který je s předvedenou hrou svého týmu spokojený, ale zatím jej trápí koncovka.

Slova chvály má pro své svěřence zatím i šéftrenér Akademie Stanislav Rožboud, který jako hlavní kouč vede devatenáctku. “V tréninkovém procesu se snažíme o konstruktivní řešení situací v rámci našich principů. To od našich hráčů následně požadujeme v utkáních. Vnímáme hru jako komplex,” přidává svůj pohled na první týdny nového roku bývalý mládežnický reprezentant.


Akce Hertha Berlín

Kromě toho, že v dosavadním průběhu přípravy čelily českobudějovické dorosty Ostravě, Mladé Boleslavi či Spartě Brno, čeká na dva z nich velká výzva. “Jsme rádi, že máme možnost konfrontace s kvalitními soupeři. Lednovou třešničkou na dortu bude víkendové utkání v Berlíně, které nás patřičně prověří. K soupeři jedeme s respektem, ale sebevědomě!” hlásí Rožboud před pátečním odjezdem kategorií U17 a U19 do Berlína, kde je čeká konfrontace s Herthou.

 “Snažím se nemít očekávání, ale tato utkání hrajeme především proto, aby hráči narazili na tu nejvyšší kvalitu a svoje schopnosti a dovednosti poměřovali s těmi nejlepšími a v nejvyšší intenzitě hry,” dodává k výjezdu do Německa Toncar.

Není to však poprvé a takřka jistě ani naposledy, co mládež Dynama vyráží za hranice. “Loni jsme s ročníkem 2005 hráli proti Red Bull Salzburg. Bohužel v lednu, kdy vrcholila Covidová vlna a my jsme ještě ráno v den zápasu nevěděli, jestli vůbec odcestujeme. Nakonec se odjet podařilo, ale bez mnoha hráčů, v poslepované sestavě a podle toho vypadal i výsledek,” vzpomíná na porážku se slavným soupeřem Toncar.

V případě zápasu s tradičním bundesligovým celkem Herthou Berlín je trenér s reprezentačními zkušenostmi optimističtější. “Budu rád, když se nám podaří odjet pokud možno kompletní. Tak, abychom mohli být konkurenceschopní a umožnili našim nejlepším hráčům konfrontovat se s německou špičkou. A samozřejmě, abychom důstojně reprezentovali Dynamo, město České Budějovice a celý Jihočeský kraj!”

Podobný počet kilometrů urazí v rámci Česka také dvě zbylé kategorie. Osmnáctka a šestnáctka totiž v sobotu odcestují do Opavy, kde nejmladší dorostenci Dynama zabojují o další body v rámci Memoriálu Vlastislava Marečka. Důležitost tohoto přátelského duelu si uvědomuje i trenér U18 Dvořák, podle nějž je třeba se dobře připravit na start soutěže. “V podzimní části jsme se chtěli prezentovat určitě lepším herním projevem. Pro jaro je třeba to změnit.”

Výsledky přípravy:

7. ledna 2023

U18 – Baník Ostrava U18 2:2 (1:1)

U16 – Baník Ostrava U16 2:6 (1:1)

14. ledna 2023

Sparta Brno U19 – U17 1:0 (0:0)

Sparta Brno U17 – U16 4:2 (1:0)

21. ledna 2023

U19 – Mladá Boleslav U19 6:2 (2:2)

U18 – Mladá Boleslav U18 4:0 (2:0)

Mladá Boleslav U17 – U17 1:4 (0:2)

Mladá Boleslav U16 – U16 1:1 (0:0)

Plán přípravy:

28. ledna 2023

Hertha Berlín – U19

Hertha Berlín – U17

Opava – U18

Opava – U16

4. února 2023

U17 – Písek U19

U19 – SV Ried

5. února 2023

Slavia Praha U18 – U18

Slavia Praha U16 – U16

11. února 2023

U18 – Třeboň muži

Benátky nad Jizerou muži – U19

U16 – Opava

U17 – Opava

18. února 2023

U19 – Jihlava U19

U17 – Jihlava U17

U18 – Teplice

U16 – Teplice

25. února 2023

U19 – Olešník

Písek U17 – U16
Nastavení cookies

© 2018 - 2023 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.