SK DYNAMO AKADEMIE

Rožboud: Musíme se chtít neustále zlepšovat

30.11.2022, Redakce


V roli šéftrenéra Akademie strávil už druhou půlsezónu a má tak mnoho dalších pohledů nejen na své svěřence, ale celou mládež českobudějovického Dynama. Stanislav Rožboud, který mimo jiné působí jako hlavní trenér u kategorie U19, hodnotí podzimní část fotbalové sezony a přidává i vánoční přání: “Předně přeji všem zdraví, ale také více tréninkových ploch,” říká v rozhovoru pro web Akademie Dynama ČB Rožboud.


Dorosty Akademie Dynama ČB za sebou mají půl sezonu ročníku 2022/2023, jak byste jí jako šéftrenér souhrnně zhodnotil?

Rád bych vzal hodnocení z více pohledů, nejen podle umístění v tabulkách. Samozřejmě si všichni přejeme být co nejvýše postavení ve všech kategoriích, ale není to u nás ta nejdůležitější věc. Prvořadým cílem bylo se dobře prezentovat, do každého utkání jít s odhodláním vyhrát v rámci principů, které jsme si v klubu vytyčili. Podle toho jsme následně utkání hodnotili. Takže se mohlo stát, že i prohrané utkání bylo hodnoceno více kladně, než některá vyhraná utkání. Hodnotíme vždy zvlášť výkon a výsledek. Myslím si, že je stále velký prostor na zlepšení ve všech kategoriích. Nesmíme být spokojení s málem a mít chuť se neustále zlepšovat, nejen hráči, ale i trenéři.


Pojďme sestupně od nejstarší kategorie, kterou vedete jako hlavní trenér. Devatenáctka střídala lepší výsledky s horšími, zásadní jsou však výkony. Ty vynesly vašemu týmu průběžnou 12. příčku, ztráta na první místo je však pouhých 10 bodů…

V úvodu sezony jsme nebyli dobře vyladění a hned první utkání pro nás nedopadlo dobře výsledkově ani herně. Pomohlo nám přátelské utkání s RB Salzburg, kde jsme si ověřili, že když budeme hrát náročný, zodpovědný, agresivní a útočný fotbal, můžeme se měřit i s takovým soupeřem. Sebevědomí kluků šlo nahoru a i když jsme následující ligové utkání na půdě Sparty Praha prohráli, výkon byl velice dobrý a herně jsme se soupeři po většinu utkání vyrovnali. Kvalitní výkony nám postupem času přinášely i bodové ohodnocení. V závěru podzimu jsme bohužel neudrželi v utkáních maximální koncentraci a bojovné úsilí po celé utkání a soupeř nás mnohokrát vytrestal. Toto je pro nás ponaučení a zároveň závazek, že bychom měli maximálně pracovat nejen na dovednostech, ale i mentální připravenosti a hrát každé utkání s velkým zaujetím.


Velkou provázanost s U19 má osmnáctka. Ta hraje od léta velice kvalitní soutěž s dalšími devatenácti soupeři. Jak si zatím tento tým vede? Je třináctá příčka či výkonnost některých hráčů spíše zklamáním?

Nechci říkat, že zklamáním, ale myslím si, že jsme se mohli v některých utkáních prezentovat lépe. Kluci si mohou výkony říkat o prostor v kategorii U19 a je jen na nich, jak k tomu přistupují. Asi nejlepší utkání jsme, i přes prohru, sehráli na domácí půdě se Spartou Praha. Kvalitní herní výkon, vysoké nasazení a mnoho šancí. Taková utkání si přejeme vidět ve všech kategoriích! Věřím, že jich bude v jarních kláních víc a víc. Soutěž je velmi vyrovnaná a není v ní vyloženě slabých soupeřů. Konfrontace na této úrovní je pro kluky velmi přínosná.Zklamáním musí být tabulkové postavení sedmnáctky, která se po podzimu nachází na předposlední příčce Celostátní dorostenecké ligy… V čem tkví problém týmu, který hraje jinak velmi pohledný fotbal?

Myslím si, že jsme měli problémy hlavně s týmy, které jsou fyzicky dobře vybavené. Hlavně v úvodu sezony. V mnoha utkáních jsme neudrželi vysokou intenzitu hry po celou dobu jejich konání. Nicméně v týmu je mnoho technicky kvalitně vybavených hráčů, kteří dokážou dobře vnímat hru. Věřím ve větší herní progres v druhé části sezóny.


A nakonec kategorie U16. Nejmladší dorostenci Dynama získali na podzim v průměru bod na zápas a patří jim 13. příčka. Spokojenost či nikoliv? Přeci jen v této kategorii tolik nejde o body…

Myslím si, že kluci nehrají na hranici svých možností. V sezoně měli dobrá i špatná utkání, ale představuji si od nich ještě větší nadšení a vítěznou mentalitu. Tato kategorie má ale zajímavé hráče do budoucna. V každém utkání chceme vyhrát, nicméně v kategoriích U16 a U17 pro nás výsledek není prioritou.


V minulosti jsme se společně bavili o tématu provázanosti dorostů a B týmu. Jak tahle “spolupráce” funguje a jste s ní spokojení?

Spolupráci s kategorií U23 si nemůžeme vynachválit. Hráči z U19 se celkem pravidelně zapojují do tréninkového procesu a někteří už také zasáhli do mistrovských utkání ve třetí lize. Chceme citlivě hráče posouvat krok po kroku, tak aby se sžili s atmosférou a nároky dospělého fotbalu.


V roli šéftrenéra působíte zhruba devět měsíců a máte za sebou dvě půl sezony. Co se vám za vaše působení na nejvyšším trenérském stupínku Akademie podařilo a na čem hodláte pracovat nadále?

Nejvíce si cením toho, jakou atmosféru a vztahy máme uvnitř akademie. Dokážeme se navzájem posouvat. Myslím, že od toho se všechny věci odvíjejí. Chceme neustále zlepšovat tréninkový proces. Co se týká objemů tréninku, tak tam už jsme na maximu, ale intenzita a kvalita může být pořád o hodně lepší. Vytvořit ještě větší konkurenci v každé kategorii a pokud to bude možné, tak doplnit naší trenérskou partu o dalšího trenéra. Věřím, že to jsou splnitelné cíle.


Kdybyste měl k dispozici jedno přání pro příští rok, co byste Akademii Dynama nadělil?

Můžu mít dvě? (směje se). Pokud ano, tak předně přeji všem zdraví, ať se naplno a s chutí můžeme věnovat této krásné hře. A za druhé více tréninkových ploch. Rozrůstáme se, máme více týmů a toto by nám pomohlo k lepšímu tréninkovému procesu. 
Nastavení cookies

© 2018 - 2023 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.