SK DYNAMO AKADEMIE

Rychlostní schopnosti hráče jsou klíčové

03.09.2019, Dan Mikulička

Dovolené a následná letní příprava je za námi a postupně se začíná roztáčet kolotoč mistrovských soutěží, turnajů, trianglů či minilig. Nejinak je tomu i v naší redakci a proto přicházíme s prvním poprázdninovým tématem do rubriky Fyzio. Dnes se společně s Jiřím Gerstnerem, hlavním trenérem kategorie U14, zaměříme na rychlost.

Jiří Gerstner: Současný špičkový fotbal, si žádá dobře atleticky vybavené a připravené hráče. Již dávno není novinkou, že se fotbal neustále zrychluje, což pochopitelně zvyšuje nároky na každého z nich. Hráče tedy potřebujeme mít nejen technicky velmi vyspělého (technika kopu, jemná technika, obounohost apod.) a silově připraveného, ale zejména rychlého a to jak pohybově tak i myšlením.

Všechna úskalí a podmínky rozvoje rychlosti (intenzita, interval odpočinku, počet opakování apod.) a nebo skutečnost, že z typově pomalejšího hráče sprintera nikdy neuděláme, pouze ho pomocí speciálního tréninku trochu zrychlíme, zde není potřeba rozvádět. Pokusím se zde pouze ukázat, jak to u nás probíhá v praxi.

V rámci tréninkových jednotek se soustředíme na všechny složky rychlosti (reakční, akční a rychlost jednání), které hráč potřebuje v utkání. V týdenním tréninkovém cyklu se snažíme všechny složky rozvíjet specificky i nespecificky. Ve hře samotné se potom rozvíjejí komplexně, hlavně v herním prostředí, což je pro hráče velmi důležité. Zaměřujeme se tedy hlavně na to, čemu jsou hráči vystavováni při hře, a to se poté snažíme jak izolovaně, tak i komplexně rozvíjet.

Jelikož vycházíme z ověřených dat přímo z tréninků a utkání (monitoring hráčů pomocí GPS), můžeme s jistotou říci, že bez nespecifického rozvoje, samotná tréninková hra (především malé formy her), nerozvíjí všechny složky. Přibližně ve dvou TJ na hřišti v týdnu, máme zařazené „doběhávání“ bez míče (nespecifická forma rozvoje), s cílem vyvinout maximální rychlost na delší úseky (akcelerace 20 – 50 m). Tento model jsme také mohli vidět v tréninkovém procesu špičkové italské akademie Atalanta Bergamo, kde jsme se nedávno zúčastnili podnětné stáže. Ze začátku byla na hráčích vidět únava i problém s udržením rychlosti při opakovaných bězích. Jeden takovýto trénink obsáhne svojí metráží (intenzivní běh nad 16 km/h) přibližně jeden poločas utkání!

Je ale potřeba k tomu také přistupovat individuálně: jiný pohyb a uběhnutou vzdálenost potřebují křídelní hráči (krajní obránci, krajní útočníci) a jinou zase středoví hráči (střední záložníci + útočníci či střední obránci).

V rámci dopoledních tréninků se zase zaměřujeme na frekvenční rychlost a rychlost se změnami směru, které mohou být třeba spojené s obratností.

Pro ověření, zdal-li se nám daří správně rozvíjet lokomoční rychlost hráčů, nám slouží baterie testování, kterou máme 4 – 6x ročně. Testujeme jak rychlost „přímou“ (rovné běhy bez změny směru), tak i tzv. Agility (běh se změnami směru). Opět se snažíme vycházet z praxe, co hráči absolvují v utkání, a to testujeme v izolovaných podmínkách v tréninku.

Určitě je také důležité při rozvoji rychlosti respektovat silové schopnosti, vytrvalostní schopnosti a další faktory, které mohou rychlost ovlivňovat. Netvrdíme, že špičkový fotbalista musí být vždy rychlý jako Usain Bolt. Pokud lokomoční rychlost dokáže nahradit rychlostí myšlení, může být i tak dobrým fotbalistou.

Rádi kohokoliv, koho tato problematika zajímá, přivítáme na našich trénincích.

  • Město projekt
  • HRAJ ZA DYNAMO - HPÚvod    Akademie    Týmy    Dívky    Školička    Pro rodiče    Zimní liga    Partneři   

© 2018 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.