SK DYNAMO AKADEMIE

Spolupráce partnerských klubů. Projekt, který funguje již pátým rokem

05.10.2023, Redakce

„SPOLUPRÁCE PARTNERSKÝCH KLUBŮ“ na Českobudějovicku funguje již pátým rokem. Co do množství aktivit a z nich plynoucích přesahů do fotbalového prostředí i do rodin jde o unikátní aktivitu, za kterou dnes stojí 20 fotbalových oddílů! Jak se tomuto projektu daří, na to jsme se zeptali Petra Hasenöhrla a Rosti Helštýna.


Petře, v loňské sezóně, přesněji na jaře, se kromě tradičních praxí pro trenéry uskutečnily také teoretické semináře, a to jak pro trenéry, tak i rodiče. Jak k tomu vlastně došlo?

Vzhledem k tomu, že u nás v akademii dáváme velkou váhu práci s osobností dítěte, tak jsme se tuto netradiční činnost rozhodli šířit i mezi trenéry a rodiče z řad partnerských klubů. Pokud se máme bavit o trénování dětí, tak jejich vývoj nelze vynechat. Tedy ani nelze z komunikace vynechat rodiče, proto jsme se rozhodli uskutečnit celkem tři semináře, kterých se zúčastnil hojné množství trenérů i rodičů. Iniciátorem této osvěty byl Rostislav Helštýn, metodik přípravek Dynama a člověk, který stojí za vznikem projektu partnerských klubů.


Rosťo, co tě vedlo k myšlence změnit pro jarní část sezóny klasická vzdělávání pro trenéry z partnerských klubů na takovou netradiční akci, kam byli pozváni i samotní rodiče dětí?

Součástí spolupráce s rodiči v Dynamu jsou také pravidelná setkávání s rodiči a komunikace, jak přistupovat k dětem vzhledem k jejich potřebám a jak společně trenér-rodič spolupracovat. Tyto, říkáme tomu – workshopy, jsme na pravidelné plánovací poradě před jarem nabídli i trenérům partnerských klubů a reakce byla souhlasná. Zkrátka jsme čas, kdy se jeden krát za měsíc společné s trenéry potkáváme, využili a obohatili ve prospěch spolupráce s rodiči.


Jaká očekávání jsi vlastně před úvodním seminářem, který se konal 27.2.2023, měl?

Zpočátku jsem vůbec jsem netušil, jaký zájem očekávat. Z komunikace mezi trenéry partnerských klubů jsme ale věděli, že o první seminář zájem je. Děkuji všem trenérům, kteří se pod tento zájem podepsali. Nakonec na tři workshopy přišlo v součtu přes 170 rodičů a trenérů, to je až neuvěřitelné číslo…


Jak uplynulé tři semináře hodnotíš, jaký máš z celé této aktivity pocit?

Cílem workshopů bylo mluvit o tom, jaké děti v daném věku jsou, jak přemýšlí, „nakousli“ jsme témata jako sebevědomí, sebejistota, samostatnost, adaptabilita na změna, umění prohrávat aj. a „jak na to“. Jak silná je osobnost dítěte, tak silná je mentalita hráče.

Dnešní doba, často bez nároků a důslednosti na děti, například růstu samostatnosti, umění se o něco poprat, chuti a motivaci o něco usilovat, nepřeje. Takže jak z hojné účasti, tak i diskutovaných témat mám velmi dobrý pocit.

Veškeré takové akce jsou také jednou velkou školou pro našeho šéftrenéra přípravek Petra Hasenöhrla. Petře, jaký dojem máš z těchto seminářů ty?

Můj dojem je jen a jen pozitivní. Akademie Dynama spolupracuje s okolními kluby již pátým rokem a tato spolupráce se loni podařila posunout zase o krok dál. Důležité na tom je, že to byl krok společný, domluvili se na něm zástupci všech partnerských klubů.

S přispěním jednotlivých klubů se nám podařilo oslovit opravdu velké množství trenérů i rodičů. Atmosféra, v jaké semináře probíhaly, byla prostě unikátní. Povídali jsme si o dětech, o konkrétních životních situacích. Bylo to velmi poučné.


Projekt partnerských klubů, to není jen vzdělávání, co všechno je v této sezóně v plánu? A Petře, na co se vlastně mohou těšit samotné děti?

Přesně tak, společných aktivit je celá řada. Budeme pokračovat vzděláváním jak teoreticky, tak prakticky přímo na hřišti. V listopadu proběhne workshop k osobnosti dítěte pro trenéry i rodiče. Kluby dostávají pravidelně možnost volných vstupů na utkání našeho „A“ týmu či na utkání mládežnických reprezentací. Každý partnerský klub má dále možnost si do svého prostředí pozvat trenéra z Dynama.

Samotné děti, ty se mohou těšit na oblíbené brankařské tréninky, kdy hned ten nejbližší bude probíhat pod vedením našich prvoligových brankářů a děti jistě ocení možnost se s hráči vyfotit nebo si nechat podepsat své rukavice. Aktuálně probíhají námi pořádané turnaje partnerských klubů, které vždy probíhají ve skvělé atmosféře. Na jaře určitě proběhne společný trénink partnerských klubů na hlavním stadionu, kde se vždy děti podívají do vnitřních prostorů nebo se setkají s hráči „A“ týmu. Stejně jako v předchozích letech má každý klub možnost zavádět se svými dětmi prvoligové utkání, a to vždy ve svých klubových dresech, čímž svůj mateřský klub reprezentují.   


Reakce rodiče (1) a trenéra (2) z řad partnerských klubů:

1.

„Zúčastnila jsem se jako maminka 2 malých fotbalistů (11 a 13 let) workshopu pro trenéry a rodiče partnerských klubů Dynama v ČB 24.4.2023. Nejvíce mě zaujala diskuse, jak sebejistota a samostatnost dětí ovlivňuje jejich chování nejen ve fotbale, problematika zvládání neúspěchu a proher. Velmi zajímavé byly informace o práci se vztahy v týmech a přínosu individuálních pohovorů trenérů a rodičů.

Chtěla bych moc poděkovat za organizaci této akce a možnost pro rodiče nahlédnout "pod pokličku" práce trenérů s dětmi. Osobně se budu snažit využít některé podněty a udělat pár změn ve výchově obou synů.“

2.

Náš klub je součástí iniciativy „Spolupráce klubů“ od počátku jeho vzniku. Od té doby jsme absolvovali nesčetně školení, ukázkových tréninků i vzdělávacích akcí. Vše toto ocenili naši trenéři i rodiče.

Naši mladí fotbalisté se díky Dynamu mohli podívat na zápasy ligového týmu i české reprezentace U21, absolvovat prohlídku hlavního stadionu včetně tréninku na hlavní ploše a pravidelně také navštěvujeme speciální brankářské tréninky na Složišti. Ti nejšikovnější si také vyzkoušeli tréninky se svými vrstevníky z Akademie.

Spolupráci nejen s Dynamem, ale i s ostatními kluby v rámci skupiny hodnotím velmi pozitivně a ku prospěchu vývoje a výchovy našich dětí.


Děkujeme za rozhovor.




Nastavení cookies

© 2018 - 2024 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.