SK DYNAMO AKADEMIE

Úspěšná sezóna dívčích kategorií

30.06.2022, Redakce

Dívčí družstva SK Dynamo České Budějovice mají za sebou skvělou sezónu. V loňském roce nově vzniklý žákovský tým hned ve své premiérové účasti ve 2. lize žákyň celou soutěž vyhrál. Ženy dominovaly v Divizi, ve které neztratily ani bod. Výborné 3. místo pak obsadily ve druhé nejvyšší soutěži dorostenky. O zhodnocení uplynulého ročníku „Dynamaček“ jsme požádali vedoucí dívčích týmů a trenérku žen Dianu Benátovou.

Diano, potvrdíte nám, že sezóna byla pro dívčí týmy skutečně výjimečná?

Především jsem velice ráda, že se konečně podařilo po dvou ročnících soutěže kompletně dohrát. Sezóna se dá skutečně hodnotit vzhledem k umístění všech dívčích týmů jako velice úspěšná, nicméně u ženského družstva převládá pocit zklamání z neúspěšné baráže o postup do ČFL.

Právě nejstarší kategorie ve své soutěži absolutně dominovala, v jednadvaceti utkáních získala plný počet bodů s průměrem 7,5 gólu na zápas, v baráži o postup se však družstvo ve dvou utkáních s Raptors Prague neprosadilo ani jednou. Čím si to vysvětlujete?

Nejdříve bych ráda řekla, že náš soupeř Raptors Prague postoupil naprosto zaslouženě. Hrály jednodušší, ale o to účelnější fotbal. My jsme sice byly opticky více na míči, snažily jsme se kombinovat, ale zejména v prvním utkání jsme bohužel nebyly v poslední třetině hřiště příliš nebezpeční. Po prvním domácím utkání jsme si zápas na videu zhodnotily a ukázaly si možnosti překonání soupeřova obranného bloku. V odvetě jsme si již šancí vytvořily celkem dost, nicméně zase chyběla efektivita v koncovce. Naopak soupeřky trestaly naše individuální chyby.

Hráčky byly zvyklé celý rok vítězit. O úspěšnosti sezóny nakonec rozhodly dva zápasy. Nepřevládá nyní v týmu určitá míra frustrace? Bude těžké jej opět namotivovat?

Pokud mám být upřímná, považuji tento systém postupu do vyšší soutěže za trochu nešťastný. Hodně jsme o tom diskutovali i s vedením FAČR, které náš názor vzalo na vědomí, avšak k nějaké zásadní změně se neodhodlalo. Tento soutěžní ročník byl specifický v tom, že v každé ze čtyř divizí bylo jedno dominantní družstvo, které by dle mého názoru ve stávajícím ročníku ČFL bojovalo o nejvyšší příčky. Vzhledem k dřívějšímu nastavení však tyto družstva musela mezi sebou odehrát baráž a do vyšší soutěže tak postoupila pouze dvě. Děvčata jsou samozřejmě hodně zklamaná a výsledek baráže je mrzí. V přípravných utkáních dokázaly porazit soupeře i ze druhé ligy, o to těžší je přijmout fakt, že budou hrát opět jen divizi. To prosím neberte jako nerespekt k týmům v této soutěži, ale pro naše ženy bychom chtěli již kvalitnější zápasovou konfrontaci. Na druhou stranu máme mladý tým s velkým potenciálem, pro který může být i porážka v baráži určitou zkušeností. Víme, jakým herním projevem se chceme prezentovat, známe své silné, ale i slabé stránky. I nadále se chceme zlepšovat hlavně v tréninkovém procesu, pokusíme se najít kvalitní zápasy pro tým i mimo soutěž a všichni věříme, že se nám podaří postoupit v sezóně následující.

Jaký postupový klíč bude tedy v následujícím ročníku Divizí žen?

V ročníku 2022/2023 budou Divize žen pouze tři. Z těchto tří divizí postoupí v následujícím roce dva vítězové skupin na základě koeficientu odehraných utkání. Třetí vítěz bude hrát s největší pravděpodobností baráž s týmem z ČFL. Šance na postup do vyšší soutěže bude tedy o mnoho větší.

Dařilo se i dorostenkám, jak byste zhodnotila právě tuto kategorii?

Třetí místo je pro tuto kategorii rozhodně úspěchem. Nutno říct, že silnou konkurenci v podobě Dukly Praha a Slovanu Liberec neměly ve svých soutěžích ženy ani žákyně. Dorostenky odehrály velice kvalitní a samozřejmě i méně povedené zápasy. Některé z hráček v průběhu sezóny navíc naskakovaly do soutěže žen, trenéři tedy ne vždy mohly využít tu nejsilnější sestavu a příležitost tak mohly dostat v této kategorii i mladší hráčky. V kategorii dorostenek ani žákyň nám i přes výborné umístění o výsledky nešlo, snažíme se zlepšovat především samotné hráčky.

Doplní někdo z dorostenkyň v následující sezóně družstvo žen?

V minulé sezóně nastupovaly za dospělý tým pravidelně Edit Cimrhanzlová a Kristýna Skálová. V té nadcházející bychom chtěli dát příležitost i dalším mladým hráčkám, aby se postupně adaptovaly na dospělý fotbal.

Z žákovské do dorostenecké kategorie nyní přejde velký počet hráček, je to tak?

Ano, máte pravdu. Z žákyň nyní přejde celkem osm hráček, které v týmu jistě zvýší konkurenční prostředí a tým dorostenek rozhodně zkvalitní.

Velkou radost Vám svým umístěním musely udělat právě žákyně?

Jak jsem zmínila již dříve, v této kategorii nám jde primárně o individuální rozvoj dovedností našich hráček, celkové vítězství v premiérové účasti v soutěži však naznačuje velký potenciál týmu. Žákyně jsme zakládali teprve minulý rok a upřímně jsme nečekali, že se uvedou až takto dobře. Přihlásili jsme 2. ligu starších žákyň, která se hraje pouze systémem 7+1 a již po několika utkáních bylo zřejmé, že některá děvčata by se již lépe uplatnila na velkém hřišti. Tuto možnost budou mít již v následujícím ročníku, kdy už se bude hrát systémem 10+1.

I přes vítězství 2. ligy starších žákyň tedy mužstvo nepostoupilo?

Toto bohužel pravidla FAČR neumožnila. Na obranu Fotbalové asociace je však důležité říct, že se soutěže žákyň hrály odlišným systémem. Nyní by měla být soutěž nastavena tak, že vítěz automaticky postoupí do 1. ligy.

Jste jediná žena v realizačních týmech dívčích kategorií, jak si rozumíte se svými trenérskými kolegy?

Za trenéry, kteří jsou v dívčích kategoriích jsem nesmírně ráda. Nejdéle u dívčích kategorií působí Martin Dvořák, který byl i u vzniku dívčího fotbalu v našem klubu a má i velký podíl na jeho rozvoji. Asistentem mu je čerstvě Dominik Hric, bývalý mládežnický hráč Dynama. Já spolupracuji s bývalým ligovým hráčem Alešem Hanzlíkem, se kterým si rozumím, dobře se doplňujeme a holky ho respektují. Za velkým progresem našich žákyň stojí mladý trenér Vláďa Božovský, kterému vypomáhá Míra Votřel. Všech mých kolegů si velice vážím a moc ráda s nimi spolupracuji.

Jaké jsou cíle pro nadcházející sezónu a obecné vize dívčího fotbalu v klubu?

Je potřeba na sobě neustále pracovat a nadále se zlepšovat. To platí pro hráčky i nás samotné trenéry. Rádi bychom nastavili napříč kategoriemi jednotné herní principy, individuální požadavky na hráčky a přirozené konkurenční prostředí, které nás bude sportovně posouvat. Chtěli bychom se prezentovat určitým herním projevem, a především pak individuálně rozvíjet naše mladé hráčky. Zatím nemáme ambice zakládat dívčí přípravkový tým. Jsme přesvědčeni, že dívkám rozhodně prospívá konfrontace s chlapci do mladšího žákovského věku. Určitě bychom však chtěli v každé přípravkové kategorii mít minimálně dvě děvčata tak, abychom měli dostatečnou základnu pro tým žákovský, potažmo dorostenecký a ženský. Bylo by skvělé hrát v horizontu tří let nejvyšší mládežnické soutěže, ženy budou mít samozřejmě tento rok opět ambici postoupit o soutěž výše. 
Úvod    Akademie    Týmy    Dívky    Zimní liga    Partneři   

Nastavení cookies

© 2018 - 2022 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.