SK DYNAMO AKADEMIE

Že kluci dostávají šance v Áčku? Velká motivace, říká Libor Bastl

08.06.2022, Dominik Reiniš

Patří mezi nejtalentovanější produkty Akademie. Časem by jej fanoušci Dynama mohli vídat v dresu ligového áčka. Zatím však Libor Bastl udivoval v dorostenecké U19 a poslední dobou i ve službách divizní U23. “Chci postoupit do třetí ligy,” hlásí osmnáctiletý křídelník.

Máš za sebou velice povedené období, jak bys zhodnotil měsíc květen z fotbalového pohledu?

Květen byl z mé strany asi nejvíce povedený měsíc z celé sezóny. Dařilo se mi herně na individuální i týmové úrovni, což ještě podpořila moje dobré čísla. Jsem hodně rád, že jsem mohl odehrát hodně zápasů napříč kategoriemi. Někdy jsem nastoupil i do dvou zápasů za víkend.

Značnou část sezony jsi laboroval se zraněním, můžeš popsat, jak těžké bylo dostat se zpět a v čem ti to třeba pomohlo?

Zranění trvalo přibližně dva a půl měsíce, což byla opravdu dost dlouhá doba. Zlepšení přicházelo pomalu a já úplně nevěděl, co od toho čekat. S přibývající dobou mi fotbal chyběl víc a víc. Celou dobu jsem se těšil na návrat na hřiště i na to, že budu lepší, než jsem kdy byl. Snažil jsem se pracovat na navrátu maximálně, co mi zranění dovolilo – hodně jsem jezdil na kole a posiloval. Když jsem se vrátil na hřiště, měl jsem velkou radost a chuť zase hrát fotbal. Díky tomu jsem se dostal rychle do formy, cítil jsem se skvěle a hrálo se mi s obrovskou lehkostí.

Svými výkony jsi během uplynulých 31 dnů pomohl kategoriím U18, U19 a U23. Jakého momentu si z tohoto období nejvíce ceníš?

Nejvíce si cením zápasu za U23 proti Přešticím. Jako tým jsme odehráli skvělý zápas. Utkání mělo skvělé tempo a oba týmy obrovské nasazení. I přesto, že výsledek neodpovídal průběhu zápasu, jsem si to užil. Chtěl bych hrát více takových zápasů, proto si přeju, abychom postoupily do třetí ligy (ČFL).

Řada z tvých bývalých či současných spoluhráčů už nakoukla do tréninkového procesu ligového áčka, motivuje tě to? Chtěl bys je napodobit?

Je skvělé, že kluci dostávají šance. Velmi to motivuje i mě. Klukům tuhle příležitost moc přeji a doufám, že půjdu v jejich stopách.

Co je podle tebe třeba nadále dělat, aby šance z A týmu přišla?

Je potřeba tvrdě pracovat, zlepšovat slabé stránky a vylepšovat ty silné. Musím to mít také srovnané v hlavě a udržovat si motivaci.

Mohl bys čtenářům Akademie přiblížit, jaký je Libor Bastl mimo fotbal? Jaké jsou tvé největší koníčky a jak se dá skloubit život fotbalisty se školou?

Chtěl bych fotbalu dávat maximum, podle mého názoru se nedá dělat obojí na sto procent. Soustředím se hlavně na fotbal, ale snažím se myslet i na školu. Co se týče mých koníčků, obecně rád sportuji, takže pokud zrovna nejsem na fotbale, rád vyhledávám něco, co mi v něm může pomoci. Příkladem může být posilování, jízda na kole či běh. Rád mám ale také hokej nebo basket.

Kdybys měl vybrat jeden moment, dejme tomu gól či povedenou akci, z právě ukončené sezony, co by to bylo? A můžeš onu situaci podrobněji popsat?

Takových momentů bylo více, ale nejlepší byl ten ze zápasu na Slavii. Levou nohou jsem vystřelil přibližně z velkého vápna na zadní tyč, míč zapadl do horního růžku a propukla obrovská euforie. Byl to totiž gól vítězný.

Už víš, kam budou směřovat tvé další kroky? Z devatenáctky se totiž musíš posunout výše... Míříš do áčka, béčka nebo snad na nějaké hostování?

Chtěl bych zůstat tady v U23. Kdybychom hráli třetí ligu, byl bych maximálně spokojený. Uvidíme, zda se nám podaří postoupit.

O posledním víkendu jsi se podílel na demolici Hořovicka (7:0) jednou brankou. Mohl bys akci, která gólu předcházela popsat? A jaký je podle tebe rozdíl mezi zápasy dorostenecké U19 a dospělé U23?

Byla to secvičená akce s Honzou Brabcem. Vždycky, když dostane jako stoper míč a má kolem sebe prostor, automaticky mě hledá křižnou přihrávkou za obranu. Přesně tak probíhala i tahle akce. Mně stačilo akorát nevběhnout do offsidu. Zpracoval jsem si míč, obehrál kličkou brankáře a zakončoval do prázdné branky.

Hlavní rozdíl vidím v živelnosti. Myslím si, že v dorostu je to více o běhání a celkově ten fotbal působí daleko živěji. V divizi spoustu týmů sází na zkušenosti, my však své soupeře většinou přehráváme a jsme i lépe fyzicky připravení.

Na závěr se tě zeptám na tvoje blízké i nejvyšší cíle? Čeho bys rád dosáhl během následující sezony a jaký je pomyslný vrchol tvé kariéry?

Chtěl bych s B týmem postoupit do ČFL. Nejlépe už tuto sezónu, když to nevyjde teď, tak příští už určitě ano. To je ten nejbližší cíl. Pokud se budeme bavit o budoucnosti, chtěl bych hrát první ligu, nejlépe tady v Dynamu. Vždycky se budu chtít však dál zlepšovat a posouvat, takže to nemusí být pomyslný vrchol.
Úvod    Akademie    Týmy    Dívky    Zimní liga    Partneři   

Nastavení cookies

© 2018 - 2022 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.