SK DYNAMO AKADEMIE

Jdeme nahoru říká šéftrenér žáků Petr Čížek

26.06.2019, Dan Mikulička

V hodnocení uplynulé sezóny nesmíme zapomenout ani na naše žákovské kategorie a proto jsme vyzpovídali i šéftrenéra žáků Petra Čížka, který mimo to v Akademii působí i jako hlavní trenér kategorie U13, či jako učitel v našich sportovních třídách.

Petře, jste šéftrenérem žákovských kategorií, jak jste spokojen s právě skončenou sezónou?
Sezónu bych rozdělil na dvě a více částí. První z nich je výsledková. S tou jsme vcelku v celé sezóně spokojeni. Kategorie U12 jako jedna z mála v ČR působila v obu soutěžích a to jak proti stejně starým, tak ale zároveň i proti o rok starším klukům tedy kategorie U13. V první kategorii proti stejně starým jsme patřili jak svým projevem tak i po výsledkové stránce k nejlepším týmů druhé poloviny sezóny. Druhá polovina kluků, která nastupovala proti o rok starším, předváděla v mnoha zápasech výkony, které pohladily na srdíčku nejenom trenéra ale doufám i rodiče, bohužel se to však většinou nepromítlo do výsledku zápasu. Bohužel, aktuálně v této kategorii stále hledáme (nebo se snažíme vychovat) střelce, který v rozhodující okamžik strhne zápas na naší stranu.

U13 zase působila v soutěži proti o rok starším klukům a ještě navíc v soutěži hrané na velké hřiště. První polovinu sezóny bylo vidět, že se tým do jisté míry s velkým hřištěm teprve seznamuje. V druhé polovině sezóny už byl tým schopen pracovat s principy nastavené šéftrenérem akademie průřezově ve všech žákovských a dorosteneckých kategoriích. Po výsledkové stránce pak kluci předváděli lepší výkony, které zase střídaly horší výkony. Přesně tak, jak to v těchto kategoriích a v tomto věku stále bývá.
U kategorie U14, která prvním rokem působí jak v klubové akademii tak zároveň i regionální akademii jsem zprvu bál, jak se s náročným programem poperou. A můžu říci, že jsem byl moc překvapen. Předvedená hra většiny kluků byla na velice dobré úrovni což přinášelo i velice zajímavé výsledky i proti top týmům v republice. Bohužel tuhle kategorii asi úplně nejvíce ze všech žákovských kategorii postihlo během zimy spoustu zranění, nemocí ….. A bylo velice těžké dávat tým vždy na víkend dohromady. I přes většinu těchto problému si myslím, že o této kategorii, kde mimochodem je stále velká možnost tým doplnit o velice zajímavé hráče z regionu, ještě uslyšíme. Výsledkově 4. místo je pro kluky velkou odměnou za celosezónní práci.
Poslední je kategorie U15. Tito kluci už v loňské sezóně ukázali, že fotbal mají rádi a že ho hrát umí. Věřím, že i fotbalové prostředí nás v žákovských kategorii i díky tomuto týmu vrátilo opět do podvědomí všech našich soupeřů. Tým první polovinu sezóny předváděl moc hezké výkony. Bohužel, v druhé polovině sezóny se výkony jednotlivých stěžejních hráčů podstatně zhoršily, stejně jako tomu bylo v sezóně předešlé u U15. Danou situaci opětovně řešíme a věříme, že do následující sezóny máme klíč jak se možná "vyhoření" některých hráčů vyhnout. I tady považujeme 5. místo po výkonech v jarní části sezony za dobrý výsledek. I když věřím, že tento tým má stále podstatně na víc.

Jak je na tom detailněji kategorie U13 u které působíš jako hlavní trenér?
Jak už jsem psal výše. S kluky byla radost pracovat. Po technické stránce přišli velice dobře připraveni. Na nás pak zbylo vše pospojovat a ukázat klukům jak pracovat s prostorem velkého hřiště. Cílem pro nás v každém zápase však bylo neodstupovat od toho, co přináší v této kategorii malé hřiště. Tím především myslím co nejvíce dotyků s míčem. Proto jsem do každého zápasu i proti o rok starším klukům šli s tím, že soupeři nechceme půjčit míč a naopak, pokud ho ztratíme, tak ho chceme co nejrychleji získat. To se nám ve spoustu zápasech dařilo už v první části sezóny. Ve druhé polovině jsme začali kluky postupně seznamovat s jednotlivými principy naší hry. Co se přístupu během sezóny týče, tak nebudu lhát. V týmu jsou pracanti, kluci o kterých nelze říct, že by se na něco vykašlali, ale zároveň jsou v týmu kluci, které bohužel k tomu aby předvedli maximální výkon musíte sakra přemlouvat. Bohužel na takové jednou dojde. Rád bych v této kategorii pochválil i spolupráci s většinou rodičů. Fandili a podporovali kluky ať se jim v těžké sezóně dařilo či úplně nedařilo. Věřím, že jim to v další sezónách budou kluci vracet.

Jste také učitelem v našich sportovních třídách. Funguje v Akademii dobře propojení fotbal - škola?
Ano a to v plné míře. Díky sportovním třídám máme možnost s většinou kluků pracovat na nespecifických věcech a na tréninku se věnovat již převážně jen fotbalu. To je věc, která se prostě nedá nahradit. Ti hráči, kteří ve sportovních třídách nejsou, budou muset tyto věci dříve či později sami dohánět, jinak jim bohužel ujede vlak. Zároveň na kluky vidíme co se socializace ve skupině týče. Můžeme řešit problémy v kolektivu okamžitě a ne je přenášet dále. Můžeme dohlížet na stravovací režim každého kluka (ne ho řídit, jen pozorovat) a i to je proces k nezaplacení. A v neposlední řadě to nejdůležitější….PROSPĚCH. Vidíme, slyšíme, nahlížíme do procesu vzdělávání u všech účastníků sportovních tříd. Veškeré problémy s prospěchem (pokud jsou) můžeme řešit okamžitě s hráčem i učitelem daného předmětu tak, aby došlo v nejbližší době k nápravě. A to je přece to nejlepší. V tomto věku stále vychováváme žáky, studenty, lidi a budoucnost. Až na druhém místě je fotbalista.

Jste také dlouholetým organizátorem oblíbených dynamáckých prázdninových kempů. Jak je to s kempy v letošním roce?
V letošním roce se bude jednat, pokud se nepletu, již o 11. ročník kempů a snad nikdy jsme nezažili takový zájem jako v letošním roce. Hned po vypuštění termínů a možnosti se přihlásit, jsme měli cca do týdne vše zaplněné. Letos stejně jako loni jsme opět zvolili stejnou destinaci a to sportovní areál v Loučovicíchu Lipna, kde mimochodem aktuálně trénuje i náš A tým na novou ligovou sezónu. V areálu nám absolutně nic nechybí a věřím, že všichni trenéři a účastníci se na kempy již moc těší. Věřím, že letošní ročník bude v něčem zase o kousek lepší než ty předchozí.

V Dynamu působíte řadu let. A nyní máme za sebou první rok v klubové akademii, i zde jste spokojen?
V Dynamu jako takovém působím asi 9 let. V loňském roce ovšem přišla odměna pro každého trenéra i pro mě a to vznik klubové akademie. S příchodem nových, aktivních tváří je radost tu být. Nechci jmenovat, abych na někoho nezapomněl. V letošní sezóně jsem po dlouhé době cítil, že naše mládež stoupá postupně nahoru (a to jsem teprve na začátku). Věřím, že koncept který teď máme má smysl a zároveň cítím velké ztotožnění od každého trenéra s tím co děláme. Až mě to zaráží, že na to z kolika různých regionů republiky jsou v akademii trenéři, tak si kolektiv velice dobře sedl a jsme dobrá parta. Velké plus mají i zavedené teambuildingové úterní fotbálky trenérů, nebo interní vzdělávání trenérů. Abych ale jen nechválil. Máme rozděláno hodně projektů, u kterých mě mrzí, že ještě nejsou zrealizované ať už to má takový nebo jiný důvod. Zároveň si také myslím, že je potřeba ještě více pracovat s regionem a to snad bude další úkol pro nás do dalších sezón. V následujícím roce startuji 10. rok v Dynamu, akademie šlape, Áčko je zpátky v lize, já ale vím že v mládeži máme před sebou dalších miliardu úkolů k tomu, abychom byli celorepublikově (a možná i mezinárodně) úspešní a to je pro mě výzva, to mě nabíjí, na to se těším.

Související články
Nastavení cookies

© 2018 - 2024 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.