SK DYNAMO AKADEMIE

Žáci na soustředění v Sušici

10.08.2020, Dan Mikulička

Od konce července začaly postupně trénovat i naše nejmladší kategorie žáků, přesněji kategorie U12 a U13. Oba týmy tak hned na začátku přípravy absolvovaly již tradiční soustředění v Sušici. Ohledně jeho průběhu jsme několik otázek položili šéftrenérovi žáků a trenérovi U13 v jedné osobě Mgr. Petru Čížkovi.

Petře, proč opět do Sušice?

I v letošním roce jsme využili tuto možnost především z důvodů skvělých podmínek, které nám tento areál na západě Čech nabízí. V jednom areálu, takřka pár kroků od sebe máme travnaté hřiště, atletický ovál, hřiště s UMT, ale také krytý plavecký bazén s kompletní regenerační linkou. A když už byla potřeba trocha zregenerovat i přes den, tak hned vedle areálu protéká řeka Otava.

Nastal nějaký problém na soustřední?

Jeden menší byl. Hned při příjezdu jsme zjistili, že travnaté hřiště není úplně připravené k trénování, protože zde budou pokládat nový trávník. Tudíž nás čekal kompletní program na UMT. Zároveň v areálu probíhal fotbalový kemp a my museli trochu upravit náš harmonogram, tak abychom se do areálu na UMT všichni vešli.

Jak se s tím kluci poprali?

Musím říct, že opravdu dobře. Na to jaká byla vedra (až to nebylo hezké), tak jsme neslyšeli ani slovo, že by si někdo stěžoval na to kde trénujeme.

Byla hojná účast na soustředění?

Ano, toto je věc, která se díky klubové akademii a přístupu vedení a samotných trenérů mládeže značně změnila. Na soustředění jsme v letošním roce odjeli se 45 dětmi, což je oproti jiným rokům na zpět skoro o třetinu nárůst.

Mluvil jsi o změně přístupu trenérů a vedení k těmto kategoriím, jak to myslíš ?

Začnu ze strany trenérů. Díky aktivitě aktuálních trenérů vůči našemu regionu, jak v přípravkových tak žákovských kategorii máme mnohem větší přehled o našem regionu a hráčích v něm. Věřím, že i díky stále lepšící se komunikaci mezi jednotlivými kluby dostává v Dynamu mnohem větší počet hráčů příležitost ukázat co v nich je. Co se vedení týče? Bez nich by to nešlo. Pokud chcete obstarat a zajistit 100% servis tak širokému kádru hráčů potřebujete k tomu dostatek trenérů. A to se v letošním roce povedlo. V aktuální kategorii U12 a U13 bylo díky vedení klubu a klubové akademie uvolněno dostatek prostředku na trenéry. Aktuálně máme v těchto kategoriích 6 trenérů, kdy dokonce 2 z nich jsou na plný úvazek.

Dá se tolik hráčů v soutěži prostřídat?

To pochopitelně nejde. Všichni hráči mají teď pár týdnů na to ukázat, že jsou aktuálně lepší než jejich kamarádi. V týmu jich zůstane pro podzimní zápasy jen zlomek. Zbytku bude nabídnuta stejná soutěž v partnerském klubu s tím, že pochopitelně pro nás je stěžejní tyto hráče nadále sledovat a proto je jim i nadále v omezeném množství nabídnuto s námi trénovat. V aktuálním věku opravdu můžeme vybrat jen ty aktuálně nejlepší. Záměrně neříkám dlouhodobě. Za půl roku v této kategorii může být vše zase jinak. Jeden zesílí, druhý vyroste, někoho bude motivovat k práci to, že to teď zrovna nevyšlo a vrátí se mnohem silnější, někomu zase za rok bude více svědčit více prostoru na větším hřišti. To nejdůležitější , aby se kluci posouvali dále je, aby hráli a fotbal je bavil. Když hráč zůstane v Dynamu a do zápasů nebude nastupovat , tak nevěřím, že se bude zlepšovat a fotbal ho bude dlouhodobě bavit. Tudíž ztratíme hráče, který by v budoucnu mohl být opravdu zajímavý. Z našeho pohledu je trénink v tomto věku stejně důležitý někdy možná i důležitější než samotný soutěžní zápas. Ne však ovšem HRA. Všichni chtějí hrát a my jim to musíme umožnit.

Byl k tomu, abyste dobře vybrali, nastaven i program soustředění?

Snažili jsme se o to. U mladších hráčů se hodně mluvilo, abychom hráče poznali i jako lidi. U starších jsme hodně šli po dovednostech a schopnostech prosadit se a vyčnívat z kolektivu. Zároveň jsme do soustředění zakomponovali i jeden zápas s FC Písek abychom hráče viděli i v prostředí s cizím soupeřem. Soustředili jsme se na detaily, chování, chuť pracovat, chuť naslouchat, soutěživost a další …

Už v tomto věku nestačí přivést jen dobrého fotbalistu. Je potřeba přivést hlavně dobrého, ale zároveň hladového (ambiciozního) člověka. 

Související články
Nastavení cookies

© 2018 - 2024 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.