SK DYNAMO AKADEMIE

Soustředění ve Zlíně a Redbull Salzburg

12.02.2022, Dan Mikulička

Předminulý týden se dynamácká dvanáctka a třináctka společně se svými trenéry vydaly na týdenní herní soustředění do Zlína. Od pondělí do pátku oba týmy odehrály každý den jeden zápas proti týmům z moravské špičky. Pátečním návratem pro dvanáctku herní týden neskončil, hned v sobotu ráno totiž tým odjížděl do rakouského Salzburgu na přátelské utkání s týmem věhlasné akademie Redbull Salzburg. Jak vypadal týden na Moravě a co se odehrálo v Salzburgu nám v rozhovoru prozradil šéftrenér žákovských kategorií a hlavní trenér U12 Mgr. Petr Čížek.

Soustředění až ve Zlíně? Proč tak daleko?

Ano až ve Zlíně. Je to už taková tradice. Jezdíme tam každou zimu zhruba posledních 4 až 5 let. Všechno začalo takou naší malou myšlenkou, kdy jsme plánovali zimní přípravu a napadlo nás proč opakovaně jezdit někam, kde budeme týden trénovat a trénovat, když u dětí stále opakujeme, že nejlepším tréninkem je HRA. Tak jsme vymysleli, že týmy s kterými často nehrajeme a skoro vůbec je neznáme a oni neznají nás jsou týmy na Moravě. Hledali jsme ideální místo na přespání a dostali jsme se k závěru, že ze Zlína je to vlastně do všech klubů kousek. A tak to všechno vniklo. Začali jsme tehdy tím, že jsme za týden hráli 3 zápasy no a dnes už jich máme rovnou 5 za 5 dní.

Co tím tedy sledujeme?

Především konfrontaci s týmy, které normálně nepotkáváme. Poměření sil, získání nových informací o tom jak to dělají jinde. Zároveň Vám tento týden ukáže spoustu informací o Vašem týmu.

S kterými týmy jste na Moravě poměřili síly?

V průběhu týdne bylo naplánováno 5 zápasů pro kategorii U12 a U13, každý den jeden.

Sigma Olomouc, Slovácko, Zlín, Trenčín, Zbrojovka Brno. Bohužel z důvodu karantény, nám odpadl zápas s Trenčínem a nepodařilo se nám takto rychle do tohoto dne vložit ještě jeden kvalitní zápas.

Jak se našim klukům dařilo výsledkově?

Výsledky zápasu asi nebyly to hlavní pro co a s čím jsme chtěli odjíždět. Ale ve stručnosti:

U12 - 2 zápasy vyhrála a 2 zápasy prohrála

U13 - 2 zápasy vyhrála a 2 zápasy prohrála

Jak to hodnotíš po sportovní stránce a co Vám trenérům zápasy ukázaly?

Po sportovní stránce je pro nás tato akce strašně důležitá. Považujeme ji z pohledu informací pro nás pro trenéry za jednu z hlavních v těchto kategoriích a ukázalo nám to v každé kategorii něco jiného. Pokud bych však měl najít něco stejného pro obě kategorie, tak by to asi byla konfrontace, konkurenceschopnost, vyrovnanost. Začal bych tím, že všechny týmy s kterými jsme odehráli zápasy na Moravě bohužel nahlíží na úroveň žákovských soutěžích stejně jako my. A to především na její špatnou kvalitu. Ovšem prozatím na rozdíl od nás si s tím dokázali poradit tím, že před několika lety vymysleli projekt Interliga, který jim tuto konfrontaci a konkurenceschopnost do určité míry zajišťuje. Na soustředění jsme odehráli polovinu zápasu v trochu jiném herním systému než na který jsme zvyklí. U12 - 8+1 a U13 10+1. Zatímco pro soupeře je tento systém normální pro nás je to stále novinka. Zároveň v tom ale nevidíme do budoucna extrémní přínosy za kterými bychom se těchto kategoriích chtěli hnát.

Co se týče jednotlivých kategorií, tak ze strany U12 je potřeba říci, že jsme na soustředění odjeli doplnění o pár kluků z jiných jihočeských klubů. I díky tomu jsem předvedli velice zajímavý herní projev spojený s individuálními dovednostmi některých hráčů. V jihočeském kraji aktuálně máme spoustu hráčů ročníku 2010, kteří by jednou mohli vytvořit opravdu silný tým po všech stránkách. U kategorie U13 jsme spíše čekali na počáteční informace o tom, jak budou hráči vypadat na hřišti 10+1 a s těmito informacemi pracovali dále .

Jsme konkurence schopní moravským týmům?

Popravdě řečeno co se komplexní hry týče, tak proti těmto konkrétním týmům, proti kterým jsme hráli jen v případě, že opravdu spojíme síly s ostatními jihočeskými týmy. Poté můžeme být i lepší. Co se herních dovedností týče, tak u většího počtu hráčů ano. Co se systému hry týče, tak samostatně (možná i z důvodu, že se velké formě 8+1 a 10+1 nevěnujeme) aktuálně ne.

Jaký byl denní program našich hráčů? Byl prostor i na učení?

Práce bylo od rána pro každého dost. Možná se zdá, že odehrát jeden zápas denně je vlastně v pohodě je za pár hodin hotovo, ale zdání klame. Ráno kluci stávali cca okolo 7h, následovala snídaně, video rozbor nějakých situací, které jsme považovali za důležité, odjezd na zápas, kdy většinou jedna kategorie hrála a druhá měla oběd, následně odjezd zpět na hotel a večeře. Poté přišel čas na školu. Kluci měli zajištěno dostatek učební látky a úkolů ze svých škol, které měli vypracovat do konce týdne. Protože kluci jeli na soustřední místo školy a my stále opakujeme, že škola je pro nás na prvním místě, tak tato část prostě na soustředění nemůže chybět. Po škole následovala porada s informacemi na další den, případně doladění ještě nějakých videí a závěrečné celodenní protažení a večerka v 21:30 až 22h. A další den znovu.

Co osobní volno? Absolvovali jste nějaký výlet?

Osobní volno jako takové kluci skoro neměli. Ve středu byla chvilka času, tak jsme navštívili obchodní dům v centru, kde měli menší rozchod aby mohli něco koupit, ale jinak opravdu moc času nebylo.

Tím, že nám odpadl ve čtvrtek soupeř, tak byl prostor pro nějakou větší akci. Rozhodli jsme se jít cestou vzdělání a seznámit kluky s městem, ve kterém po dobu soustředění bydleli. A jak jinak než přes pana Baťu. Podařilo se nám tedy na čtvrtek dopoledne zajistit průvodkyni a návštěvu Baťova institutu a s tím spojenou exkurzi Baťova mrakodrapu. Všem se zavděčit nemůžeme, ale věřím, že toto byl pro některé kluky zážitek o kterém mohli vyprávět doma a případně i ve škole. Byli jsme rádi, že celé soustředění nemuselo být jen o fotbale.

Po návratu následoval Salzburg. Proč a jak tato akce vznikla?

Jednoduše. Jde o cíl všech cílů co máme. A to je opakovaná konfrontace s těmi nejlepšími. Jedním z nich v blízkém okolí od nás je i Salzburg. Díky jednání našeho vedení se nám podařilo průřezově mezi kategoriemi zajistit první přípravné utkání. Věříme, že navázání této spolupráce bude i pokračovat i nadále.

Splnilo to vaše očekávání?

Pro nás absolutně ano. Věděli jsme jak se soupeř prezentuje a co od zápasu můžeme očekávat. Naše očekávání se následně potvrdilo.

Co to trenérům ukázalo po herní stránce?

Hrálo se opět 8+1. Kdy se možná budu opakovat když řeknu,že je to pro nás stále něco nového zatím co soupeř tímto stylem hraje již půl roku. Soupeř byl výborně systémově nastavený. Myslím si, že jejich prezentace nátlakového fotbalu by se průřezově v kategoriích mohla pouštět jako metodické video.

Porovnání hráčů Redbullu Salzburg a našich?

Zatímco soupeř se může prezentovat cca 15ti vyrovnanými fotbalisty, tak my bohužel zatím takto daleko nejsme. Pokud bych měl však řešit stránku dovedností, myslím, že s klidným svědomím můžu říci, že se soupeři vyrovnáme a možná u některých hráčů i hráče Redbullu předčíme.

Co je ovšem obrovský rozdíl je somatotyp hráče, pohyblivost, rychlost a celá vlastně atletičnost. V tom je Redbull asi o 100 parníků dál než 90% našich hráčů. Možná i chutí pracovat (běhat). Jejich způsob napadání a s tím ochota každého hráče běhat, případně i podstupovat souboje je pro nás stále ještě vzdálená.

Jak tedy utkání s Redbullem hodnotíš?

Zápas hodnotím pozitivně. Vše co jsem napsal výše je sice trochu negativní, ale v součtu víme na čem je pracovat. Zároveň pokud tyto zápasy nebudeme podstupovat, pak prostě usneme na jednom místě a to nikdo nechce. Díky zápasu máme spoustu informací. Je potřeba říci, že pozitivní na celém zápase byla přizpůsobivost našich hráčů. Pokud na začátku zápasu byla rychlost řešení nějakých situací problém, tak v průběhu druhé poloviny zápasu už byl problém znatelně menší.

Souhrnem – v čem zaostáváme a co musíme zlepšit?

Jak už jsem řekl zaostáváme především v rychlosti, obratnosti a následně v systémové týmové práci (ta je ovšem dohnatelná). A co musíme zlepšit? Těch věcí je více. Fotbal je dnes neodmyslitelně spojen s atletikou. I tak bychom k němu měli přistupovat a dle toho i pracovat s našimi hráči již od přípravkových kategorií. Rychlost je věc, kterou člověk nemůže obelhat a nebo nahradit.

Je to opravdu velký rozdíl?

Jak v čem. V něčem opravdu to velký rozdíl je. Ale nebuďme skeptičtí. Jsou věci, které by si od nás zase mohl převzít soupeř. Každopádně ještě jednou díky za možnost tohoto utkání, nejen za svou kategorii ale i za ostatní (v průběhu měsíce hrálo s Redbullem Salzburg více kategorií – poz. redakce) a věřím, že se šéfovi Akademie Petru Benátovi podaří v rodící se spolupráci pokračovat a do Salzburgu se ještě podíváme, nebo oni k nám.

Související články
Nastavení cookies

© 2018 - 2024 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.