SK DYNAMO AKADEMIE

Soustředění žákovských kategorií v Akademii

03.08.2019, Dan Mikulička

Pro spoustu týmů začíná letní příprava soustředěním. Jaký mají význam a jak fungují soustředění v žákovských kategoriích Akademie jsme se zeptali šéftrenéra žáků a hlavního trenéra kategorie U12 Mgr. Petra Čížka.

Nejprve bych uvedl, že pro nás samotný výraz "soustředění" neznamená jen odjet na týden do plného drilu, kde se ladí forma na sezónu a kdy se po týdnu vrátime zpět v top formě, tak jak tomu bývávalo u předešlých generací či jak tomu je v kategorii mužů. Soustředěním procházíme celou přípravou (vlastně celé léto).

Dokážete to nějak blíže popsat?

U mladších žáku bereme soustředění a přípravu především jako zážitek z léta, jelikož některé stále ještě čeká dlouhá fotbalová cesta na vrchol a my bychom neradi, aby se pro ně už v tomto věku stal fotbal pouze povinností a rutinou. U starších žáku už jde opravdu hlavně o fotbal, který se, ale stále prolíná jako u mladších žáků s prožitkem. V neposled bych však rád řekl, že ať se jedná o mladší nebo starší žáky, vždy má příprava jasné pravidla abychom fotbal v Akademii nezaměňovali s výrazem "kroužek".

O jaká jde pravidla?

Pravidlo je především jedno a je jednoduché. Rodiče i hráči vědí s dostatečným předstihem, kdy příprava začíná a my za to požadujeme již od začátku jejich účast v procesu. Hráči dostávají dostatečně dlouhou pauzu na to aby absolvovali s rodiči dovolené a tábory. Pochopitelně, že ne vždy všem rodičům umožňují pracovní povinnosti se do těchto termínů vejít, ale u většiny jsme rádi, že toto pravidlo dodržují.

Vraťme se zpět k přípravě a soustředění mladších žáků, kde aktuálně působíte. Můžeme ji nějak podrobně rozebrat?

Aktuální kategorie U12/U13 začala přípravu soustředěním Sušici. Kromě fotbalových tréninků, kvůli kterým tam kluci určitě jeli, jsme stihli za týden absolvovat mnoho plaveckých (spíše tobogánových soutěží), výletů ať již na památník Husitů zvaný Kalich či na rozhlednu Svatobor. Také nesmíme zapomenout na kurz první pomoci, kde hlavním aktérem byla resuscitační figurína Pavlík, kde jsme si mohli vyzkoušet oživování přímo v terénu. Jedním a to věřím, že snad i největším zážitkem byla noční stezka odvahy, kde každý z hráčů ukázal svou týmovost, odvahu a znalosti z předešlé zdravovědy.

Co máte v plánu teď?

Po návratu ze soustředění absolvujeme několik tréninků, zápasů a to jak jak s místními týmy, tak i se zahraničními soupeři a nebude to trvat dlouho a vyrážíme opět na rafty, kde bych ale nerad dopředu prozradil co všechno na kluky za těch pár dní čeká.

Co se pak samotného fotbalu týče, tak naše kategorie mladších žáků aktuálně trénují 4x v týdnu plus 2 zápasy (ne vždy). Rozhodně však netrénujeme dvoufázově. Nemyslíme si, že v těchto kategoriích by to mělo být automatické, ale ba naopak spíše sporadické.

Ve stejném duchu pracují i starší žáci?

Ne až takto ne. U starších žáku a přesněji u kategorie U14, kde hráči objevují velké hřiště, ač tento ročník již nějakou dobu takto hraje, se spíše zaměřujeme na plnění našich principů hry, které se průřezově nastavují v celé Akademii pod vedením šéftrenéra Akademie Pavla Malury. To následně řešíme ještě hlouběji a intenzivněji v kategorii U15. Tyto dvě kategorie absolvovaly letní soustředění již stejně jako dorostenecké kategorie v našem areálu na Složišti, kde jim absolutně k fotbalu nic nechybí. V tréninkovém procesu využívají ty nejmodernější pomůcky od GPS vest, přes fotobuňky až po Fit Lite světla. V areálu využívají venkovní regeneraci, workoutové hřiště

Ale i tyto kategorie absolvují v polovině srpna předsezónní teambuilding v podobě raftů a někteří hráči na konci prázdnin i zážitkový kurz na Lipně.

Jak prožíváte Vy osobně takto nastavenou přípravu?

Já sám si to moc užívám, jsem rád, že ne sice jako hráč, ale alespoň jako trenér si můžu něco takového také zažít a hlavně se i podílet na plánování těchto akcí, které jsou ale i spojené s tréninkovým procesem. U malých dětí kategorie U12 a U13 máme ověřeno, že právě takové akce Vám často ukážou jaký každý hráč uvnitř opravdu je a jak s ním pracovat. Zároveň každý dospělý je ve svém nitru tak trochu dítě a díky těmto akcím se můžeme my s nimi, oni s námi a oni mezi sebou více poznat. Výsledkem pak může být důvěra, kterou v kolektivním sportu potřebuje stejně jako dovednosti.

Související články




Nastavení cookies

© 2018 - 2024 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.