SK DYNAMO AKADEMIE

Rostislav Helštýn: principy výchovy jsou nastaveny správně

29.06.2019, Dan Mikulička

Jedny z nejdůležitějších kategorií v Akademii jsou přípravky. Na konci sezóny jsme proto vyzpovídali šéftrenéra přípravkových kategorií Rostislava Helštýna, který přišel do Akademie s jejím spuštěním v červenci loňského roku, jako jeden z velmi uznávaných odborníků na sportovní výchovu dětí v přípravkovém věku.

Co bylo v sezóně 2018/19 v přípravkách hlavním cílem?

Na první pracovní poradě trenérů přípravek 6.8.2018 jsme si cíle na sezónu popsali slovy:rok 2018/2019 bude „poznávací“ rok. Cílem cílů bylo vytvořit kvalitní pracovní prostředí pro spolupráci. Prostředí, kde se postupně budeme ladit na to pracovat s dětmi na základě jednotných principů a koncepčně.

Jaké ty principy tedy jsou?

Odpovím tím, co jsme si s trenéry dohodli, že budeme považovat jako společné kritéria hodnocení kvality naší práce s dětmi. Jsou to individuální rozdílovost hráčů, ne výsledky. Aktivní, fotbalové pojetí v každé kategorii. Kvalita kaučinku / komunikace k dětem. Těmito kvalitami se chceme časem v každé kategorii v Dynamu pyšnit a cesta k nim není otázkou jednoho roku… Vše má své zásady, postupy, principy a je podmíněno dlouhou řadou předpokladů (vztahy, erudice trenéra, spolupráce s rodiči, jednotná filozofie klubu atd ..).

Splnila sezóna Vaše očekávání?

Ano, jsem spokojen. Přípravky jsou o individuálním herním výkonu, individuálních herních dovednostech a zejména v individuální kvalitě jednotlivců jsme se zlepšovali. V další sezóně apel na individuální techniku a kvalitu samostatného rozhodování budou ještě větší, k čemuž se budeme nadále interně vzdělávat.

V tréninkovém procesu jsem byl nadšený z pracovitosti a spolehlivosti trenérů, osobní investice každého z nich do tréninků byla ohromná. Do další sezóny jdeme posílení o nové trenéry, zejména u Školičky, kde budeme mít 8 trenérů.

V čem jste udělali v průběhu roku největší pokrok?

Trenéři se vzdělávali, pořádali jsme semináře pro rodiče, zpětná vazba k tréninku a tréninkovém procesu byla širší než dříve (byť ještě ne v takové kvantitě, jak si představuju). Výsledkem práce všech je výkonnostní posun v jednotlivých kategoriích a mě těší, že zejména po dovednostní stránce. Naše Školička se početně nafukuje, začali přibývat trenéři, kteří mají zájem pro Dynamo pracovat.

Jistě ale může být ještě lépe. V čem vidíte rezervy?

Ve všem, o čem jsem se zmínil. V tréninku v práci s detaily, ve větší důslednosti v požadavcích na hráče, v jednotném vidění kritických míst nácviku, ne vždy se vyvarujeme řízení a příkazového stylu komunikace k dětem, v intenzívnější zpětné vazbě k tréninkovému procesu, v množství dětí ve Školičce, v intenzivnější spolupráci s rodiči, ve vzdělanosti trenérů, ve vztazích mezi námi… I přes příchody nových dětí do všech kategorií a selekci v nich, máme velkou rezervu ve skautingu, příští rok se na toto téma chceme velmi zaměřit.

Co Vám v sezóně udělalo největší radost?

To, že se se tvoří a zvětšuje skupina trenérů, kteří rádi spolu pracují. Tím, že na základě jednotně nastavovaných principů, s respektem k sobě, chtějí spolupracovat.

Jak hodnotíte uplynulou sezónu za celou mládež Akademie?

Vzhledem k množství personálních změn, které se minulé léto udály, pozitivně. Ať už to byly přípravky, žáci dorost nebo Áčko, každá ze součástí má za sebou hektickou, náročnou, ale úspěšnou sezónu.

Všem kolegům děkuji za spolupráci a přeji klidné, zasloužené volno.

Související články
Nastavení cookies

© 2018 - 2024 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.