SK DYNAMO AKADEMIE

Vzdělávání trenérů Akademie pokračuje

18.02.2019, Dan Mikulička

Loni v září jsme poprvé psali o tehdy nově nastaveném programu interního vzdělávání trenérů v Akademii. Jak vypadá situace zhruba po půl roce jsme se zeptali šéftrenéra přípravek Rostislava Helštýna.

V minulých dnech jsme na Složišti zaznamenali několik desítek trenérů, o jakou akci se tentokrát jednalo?

V rámci vzdělávání trenérů mládeže v AKA proběhlo v pondělí 11.2. v pořadí druhé setkání s lektory He-Art programu Martinem Daňkem a tentokrát také s Jiřím Vorlickým. Několika svými postřehy a zkušenostmi přispěl také Petr Čajánek, výrazná hokejová osobnost. Ve zhruba tříhodinovém bloku jsme navázali na zářijový úvod a v praxi si osvojovali dovednosti pro práci s dětmi, zejména potom způsob komunikace k dětem.Možnost rozšířit si své trenérské know-how využilo celkem 36 trenérů, a to jak z řad trenérů Akademie, tak z dalších klubů jihočeského regionu – např. SKP ČB, Třeboň, Rudolfov, JFA.Na toto téma nás letos na jaře čeká ještě jedno setkání, kterým letošní „porci“, zakončíme. Příležitost společně se s námi vzdělávat budeme trenérům resp. okolním klubům nabízet i nadále, vidíme v tom smysl a zásadní krok pro naše spolupráce a v konečném důsledku hlavně pro děti, ať už trénují kdekoli.

Co je He – Art Program?

He - Art program rozvíjí osobnosti hráčů a trenérů (dovednosti, apel na vnitřní motivace) se speciálním zaměřením na zvyšování herního výkonu ve sportovních hrách. Vytváří prostředí pro přirozené učení, staví na prožitku a autentickém rozhodování. Pondělním tématem byly principy rozvoje součinností a rozvoje herních činností jednotlivce s apelem na zodpovědnost dětí za své herní chování a jednání.

Jak se Vám podařilo rozjet program interního vzdělávání trenérů Akademie obecně?

Cesta interního vzdělávání trenérů je jedna z priorit klubu a je součástí množství procesů, které v letošní sezóně od „plenek“ nastavujeme. Na poradách trenérů probíhá potřebná část předávání teoretických informací, v tréninkovém procesu je potom čas na praktické ukázky, které na teorii nasedají. Tento rok je o ladění se s trenéry na sebe, o otevírání se komunikaci, o učení se přijímat zpětnou vazbu, o spolupráci mezi sebou.

Na letošní nultý ročník vzdělávání nebo neformálních setkání, tak koncepčně navážeme v příští sezóně znovu dalšími „He-Arty“ nebo semináři o dětech, jejich světě, nebo tématy o tom, jak pracovat s talenty atd.. 

Prý máte i program pro rodiče?

Nedá se říci že rovnou program (smích), ale součástí letoška je také intenzívnější spolupráce s rodiči. Ať už na klasických informativních schůzkách nebo i na neformálních setkáních, kdy si povídáme o filozofii, cílech, způsobech práce v Akademii. Například v pátek 8.3. (17:00 - 19:00) tak budou mít rodiče příležitost navštívit seminář, či workshop, přímo určený jim, protože spolupráce s rodiči je pro nás stěžejní. Tématem budou děti, jejich vývoj, jejich svět, role a kompetence rodičů, trenérů, školy, klubu, rodiny. Na tuto akci, prostřednictvím které chceme smysl našeho společného snažení posilovat, budeme chtít dalšími besedami a semináři postupně navázat. Místo a bližší informace k 8.3. budou rodičům trenéry včas upřesněny.

Související články
Nastavení cookies

© 2018 - 2024 SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s. & eSports.cz, s.r.o.